لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۳

مخالفت وزیر نفت ایران با اعدام بابک زنجانی


یکی از جلسات دادگاه بابک زنجانی
یکی از جلسات دادگاه بابک زنجانی

وزیر نفت ایران می‌گوید که با اعدام بابک زنجانی، تاجر زندانی متهم به فساد مالی مخالف است چرا که او مانند "جعبه سیاه" است و با اعدام این جعبه سیاه از بین می‌رود.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران روز دوشنبه ۷ تیر در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا گفت که هیچ یک از بدهی‌های بابک زنجانی به وزارت نفت پرداخت نشده و اموال او هم برای فروش با مشکلات زیادی مواجه‌اند.

به گفته آقای زنگنه بدهی‌های رسمی بابک زنجانی نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان و ارزش دارایی‌های او کمتر از ۲ هزار میلیارد تومان است.

او با تاکید بر این که " انصاف و عدالت" در پرونده زنجانی از سوی قوه قضائیه رعایت شده گفت: " قوه قضائیه در این زمینه کار خود را می‌کند. اما ما علاقه ای نداریم که ایشان اعدام شود، چرا که زنجانی در حال حاضر مثل جعبه سیاهی است که با اعدام شدن گم می‌شود."

بابک زنجانی تاجر ۴۱ ساله‌ای است که در دولت محمود احمدی‌نژاد مسئول فروش نفت ایران و دور زدن تحریم‌ها شد و به درآمدی میلیاردی دست پیدا کرد. او پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی متهم شد که پول فروش نفت ایران را در اختیار دولت ایران قرار نداده است.

او سال گذشته در جریان یک دادگاه طولانی محاکمه شد و در نهایت فروردین ماه امسال بهاتهام فساد فی‌الارض، جعل و پولشویی به اعدام محکوم شد. وکیل مدافع زنجانی به این حکم اعتراض کرد و پرونده در حال حاضر در اختیار دیوان عالی ایران است.

دادگاه دو بار به زنجانی فرصت داد تا بدهی‌های خود را بپردازد اما او و وکلایش می‌گویند که به دلیل تحریم‌ها و برخی کارشکنی‌ها امکان انتقال پول به حساب وزارت نفت را ندارند.

در مقابل زنجانی چندین بار شخص وزیر نفت و مدیران این وزارتخانه را به "سیاسی‌کاری" متهم کرده است.

او که پیش از این در مصاحبه‌ای خود را "بسیجی اقتصادی" معرفی کرده بود در جلسات دادگاه هم اعلام کرد که با دور زدن تحریم‌ها و فروش نفت به "نظام" خدمت کرده است.

XS
SM
MD
LG