لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

رسیدگی به پرونده تخلفات تسلیحاتی تهران دردومین ملاقات پرزیدنت ترامپ با دیپلمات های شورای امنیت


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در اجرای برنامه‌ای که هدف آن شکل بخشیدن به ائتلافی بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی ایران است ، با دیپلمات‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد ملاقات می‌کند.

به گزارش نشریه واشنگتن اگزمینر، این دیدار که دوشنبه ۹ بهمن برگزار می‌شود، دومین ملاقات پرزیدنت ترامپ با اعضای شورای امنیت در جریان یک ناهار کاری ست که برای برطرف ساختن نواقصی انجام می گیرد که دولت ترامپ معتقد است در توافق اتمی با جمهوری اسلامی ایران، وجود دارد.

این دیدار در حالیست که همزمان، تلاش‌های دیگری به طور موازی از سوی آمریکا برای رفع نقص‌ها و ایرادهای برجام، یکی در کنگره آمریکا و دیگری در مذاکره با متحدان اروپایی آمریکا در جریان است. رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا روز شنبه از آغاز فعالیت کارگروه مشترک اروپا و آمریکا برای مذاکره درباره برجام خبر داد.

واشنگتن اگزمینر می‌گوید این ملاقات را نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد برای منعکس ساختن نقش جمهوری اسلامی ایران در منازعات خاورمیانه ترتیب داده است.

بنابر این گزارش، خانم هیلی همچنین قرار است دیپلمات‌های شورای امنیت را در جریان دیدار از بقایای موشک بالیستیکی همراهی کند که از یمن به عربستان سعودی پرتاب شده بود، و نیز آنان را به نمایشگاهی ببرد که عواقب جنگ در سوریه را نشان می‌دهد.

خانم هیلی پیشتر در مصاحبه‌ای اختصاصی با صدای آمریکا تاکید کرده بود که کارشناسان سازمان ملل نقض قطعنامه منع جمهوری اسلامی ایران از تولید موشک‌های بالیستیک را تائید کرده اند.

واشنگتن اگزمینر اظهارات خانم هیلی خطاب به خبرنگاران را نقل می‌کند که گفته است «شما تسلیحاتی را خواهید دید که نشان‌های ایران را دارد و بدون هیچگونه شک و تردیدی نشان می‌دهد ساخت ایران و ارسالی از ایران است.»

مهار برنامه موشکی بالیستیک جمهوری اسلامی ایران یکی از اولویت‌های دولت پرزیدنت ترامپ است که این برنامه را بخشی از ابزارهای مورد استفاده در اقدامات بی‌ثبات کننده تهران در منطقه، و نقض روح توافق برجام می‌داند.

پرزیدنت ترامپ بارها گفته است اگر کنگره و متحدان اروپایی آمریکایی نتوانند برنامه‌ای برای محدود ساختن رفتارهای جمهوری اسلامی ایران ارائه دهند واشنگتن از توافق اتمی موسوم به برجام خارج می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG