لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۹

گفتگوی اختصاصی با نیکی هیلی؛ توافق هسته‌ای ایران برای منافع آمریکا خطرناک است


«نیکی هیلی» سفیر ایالات متحده در سازمان ملل
«نیکی هیلی» سفیر ایالات متحده در سازمان ملل

در چند ماه اخیر مقام های ارشد دولت آمریکا و شخص رئیس جمهوری ایالات متحده از اشکالات توافق هسته ای ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک گفته اند.

از جمله این مقامات، «نیکی هیلی» سفیر ایالات متحده در سازمان ملل است. به تازگی خانم هیلی در یک گفتگوی اختصاصی با «گرتا ون ساسترن» همکار صدای آمریکا، گفتگو کرده است. سفیر آمریکا در سازمان ملل، می گوید توافق هسته ای جامعه جهانی با ایران، موسوم به برجام، توافقی خطرناک برای منافع ملی آمریکا است.

بخشی از گفتگوی اختصاصی با نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل درباره ایران و برجام

متن کامل این گفتگو را در زیر بخوانید:

گرتا ون ساسترن / سوال: به ایران می پردازیم. طبیعتا، در اولویت برنامه هایتان؛ توافق آمریکا و دیگر کشورها با ایران درباره برنامه تسلیحات اتمی آنهاست. موضع شما چیست؟

هیلی: توافق بدی بود. توافق خطرناکی بود. ما اساساٌ، به آنها میلیاردها دلار دادیم که آنها بگویند برنامه اتمی نداشته اند و به آنها اجازه دادیم که هرکاری بکنند. از آزمایش موشک بالستیکی گرفته تا حمایت از تروریسم و انتقال تسلیحات که کاملا خطرناک است.

سوال: اگر من پیش فرض را بر این بگذارم که این توافق بدی است، که البته تمامی متن این توافق را نخواندم... حالا اگر ایالات متحده از این توافق عقب نشینی کند، از توافقی که دولت ما؛ رئیس جمهوری پیشین ما انجام داد. این چه پیامی به دیگر کشورها دارد؟ مثلا کیم جونگ اون که ما می خواهیم با او به مذاکره بنشینیم و به توافقی برسیم. چرا او باید به حرفهای ما اعتماد کند، اگر یک دفعه رئیس جمهوری بعدی بیاید و بگوید که توافق حاصله احمقانه است.

هیلی: بخاطر اینکه اگر شما به مسوولیتهایتان [در چارچوب توافق] ملزم نباشید، ما هم ملزم نخواهیم بود. الان دوره آن نیست که «ما به شما پول می دهیم و امیدواریم عمل شما خوب باشد». الان این است که « ببین، اگر می خواهید ما شریک این توافق باشیم، شما باید به تعهداتتان پایبند باشید.» و نه فقط این، در مورد ایران شما باید همچنین به واقعیتها نگاه کنید: در چه کشوری، در کجای جهان، فرستادن موشک بالستیک و استفاده از آن چنان که آنها می کنند، مناسب است.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل: ایران باید فرستادن موشک را متوقف کند. ایران باید حمایت از حوثی ها را پایان دهد و دست از حمایت از بشار اسد بردارد. ایران باید گام های جدی بردارد

سوال: در یمن؟

هیلی: مانند آنچه آنها برای حوثی ها در یمن انجام می دهند. چرا باید ادامه حمایت آنها از تروریسم در تمامی جهان اقدامی مناسب باشد؟ چرا باید ادامه حمایت آنها از اسد، که مردمش را آزار می دهد، مناسب باشد؟ چرا باید تمامی آنچه گفتم مناسب باشد؟

بله اینها جزو توافق نیستند. ما به توافق ملزم هستیم. اما آنچه می گوییم «ببین ما به تمامی در توافق به آن ملزم هستیم عمل می کنیم، اما اقداماتی دیگر آنها چه... اتحادیه اروپا باید جدی تر عمل کند.

ما از جامعه جهانی می خواهیم که جدی تر عمل کنند. ایران هم باید گامهای دیگری بردارد. همه آنچه گفتم باید متوقف شود. این مسائلی است که در آمریکا مورد بحث است. اگر می خواهد که ما توافقتان را جدی بگیریم، خوب شما باید همه اقداماتی را گفتیم جدی بگیرید.

سوال: لطفا اگر اشتباه می گویم مرا تصحیح کنید. این همان توافقی است که ما 100 درصد به آن پایبند است؟ و ایران هم متن توافق را اجرا کرده است. اما در حاشیه، آنها کارهایی می کنند که در توافق نیست؛ مانند ارائه تسلیحات به حوثیها؟ آیا این کار آنها نقض آن توافق است یا صرفا رفتاری بد از آنهاست؟

هیلی: آنچه برشمردم نقض تعدادی از قطعنامه های شورای امنیت است.

سوال: اما بخشی از توافق با ایران نیست؟

هیلی: بخشی از توافق با ایران نیست. برای همین ما در توافق باقی مانده ایم. اما [این اعمال] نقض چندین قطعنامه سازمان ملل است.

ما اخیراً گزارشی داشته ایم که به نقض اینها اشاره کرده است. بنابراین ما نیستیم، بلکه سازمان ملل است که آمده می گوید ایران با آزمایش موشکهای بالستیکی، فروش تسلیحات، حمایت از تروریسم، قطعنامه ها را نقض کرده است.

پس، ما تنها بازیگری نیستیم که این را می گوییم؛ ما به جامعه بین المللی نشان داده ایم که هنوز چیزهایی وجود دارد که خطرناک است و امن نیست و ما باید کاری انجام دهیم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG