لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۳

پل رایان در امارات: با اروپا برای تشدید تحریم‌های ایران مذاکره می‌کنیم


پل رایان رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده (نفر وسط) در نشستی در ابوظبی، امارات متحده عربی - ۵ بهمن ۱۳۹۶
پل رایان رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده (نفر وسط) در نشستی در ابوظبی، امارات متحده عربی - ۵ بهمن ۱۳۹۶

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که در رأس هیاتی به خاور میانه سفر کرده است، گفت ایالات متحده در حال گفت‌وگو با اتحادیه اروپا برای سخت‌تر کردن تحریم‌های ایران برای مهار برنامه موشکی و سیاست خارجی آن کشور در منطقه است.

پل رایان، به همراه پنج نفر از نمایندگان ارشد کنگره، در دومین بخش از سفر خود به منطقه روز پنجشنبه از عربستان سعودی وارد امارات متحده شد و در سخنانی در ابوظبی گفت جمهوری اسلامی به دنبال گسترش نفوذ منطقه‌ای خود است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از حزب جمهوریخواه در ادامه گفت که تهران این سیاست را به هزینه متحدان وفادار آمریکا مانند امارات و عربستان دنبال می‌کند، که باید آن را از طریق اعمال تحریم‌ها مهار کرد.

رایزنی‌های رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در امارات علیه جمهوری اسلامی ایران

وی با اشاره به مهلت ۱۲۰ روزه پرزیدنت ترامپ برای اصلاح توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران، تاکید کرد که متحدان اروپایی آمریکا مانند بریتانیا، فرانسه و آلمان، باید رویکرد سختگیرانه‌تری در برابر ایران اتخاذ کنند.

پل رایان پیشتر در روز چهارشنبه با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی در ریاض دیدار و گفت‌وگو کرد؛ که محورهای عمده آن «ثبات منطقه‌ای، مبارزه علیه گروه داعش و تروریسم، و همچنین سیاست‌های تهاجمی ایران» عنوان شده است.

عربستان سعودی، رقیب سنتی ایران، و متحدان عرب آن از توافق اتمی وین، که از آن با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) یاد می‌شود، ابراز نگرانی کرده و می‌گویند لغو تحریم‌ها موجب تقویت توان مالی تهران برای ادامه سیاست‌هایش در منطقه شده است.

عربستان از متحدان کلیدی آمریکا در منطقه است و روابط دو کشور در دولت بارک اوباما رئیس جمهوری پیشین به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل، به ویژه توافق جامع هسته‌ای ۲۳ تیر ۱۳۹۴ جامعه جهانی با ایران، رو به تیرگی گذاشته بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG