لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۶

رکس تیلرسون: کارگروه مشترک آمریکا و اروپا برای اصلاح برجام کار خود را آغاز کرده است


رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا گفت که کارگروه رفع نقایص و ایرادهای توافق اتمی ایران، کارخود را آغاز کرده و اعضای آن ملاقات کرده‌اند و سعی دارند درباره تغییرات لازم و چگونگی درگیر کردن ایران برای آن تغییرات با یکدیگر به توافق برسند.

به گزارش رویترز، آقای تیلرسون در پایان سفر یک هفته‌ای خود به اروپا، روز شنبه ۷ بهمن در ورشو، پایتخت لهستان، گفت که تا کنون در این زمینه از حمایت بریتانیا، فرانسه و آلمان اطمینان حاصل کرده است.

پرزیدنت ترامپ هشدار داده است که اگر تغییرات لازم در توافق اتمی موسوم به برجام انجام نشود، آمریکا از این توافق کناره خواهد گرفت.

آقای تیلرسون به خبرنگاران گفت: «همواره تاریکترین وقت شب، پیش از سپیده دم است.» و اضافه کرد: «کارگروه تلاش خود را برای رسیدن به توافق در اصول همکاری، آغاز کرده‌اند. این اصول شامل چگونگی درگیر کردن ایران در مذاکرات و نیز تغییراتی است که باید انجام پذیرد.»

توافق اتمی با ایران، در ازای توقف برنامه تسلیحاتی اتمی ایران میلیاردها دلار ناشی از تحریم‌های بین‌المللی را در اختیار ایران قرار داد.

پرزیدنت ترامپ می‌گوید که تحریم‌های لغو شده علیه ایران را دوباره برقرار می‌کند، مگر آن که اروپایی‌ها با تقویت شرایط توافق اتمی با ایران، از طریق یک توافق دیگر به طور موثر بندهایی از توافق موسوم به برجام را حذف کند که به ایران اجازه می‌دهد به طور تدریجی از نظارت بر فعالیت‌های اتمی‌اش معاف شود.»

ترامپ همچنین خواهان آن است که برنامه موشکی بالستیکی ایران محدود شود.

ایران هرگونه مذاکرات دوباره درباره برجام و مذاکره درباره برنامه موشکی خود را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG