لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

تیلرسون: پیشرفت‌هایی در کسب حمایت اروپا برای اصلاح برجام مشاهده می‌شود


وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار با نخست وزیر و وزیر خارجه بریتانیا گفت، توافق کردیم یک کارگروه تخصصی برای اصلاح برجام تشکیل شود.
وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار با نخست وزیر و وزیر خارجه بریتانیا گفت، توافق کردیم یک کارگروه تخصصی برای اصلاح برجام تشکیل شود.

وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه پس از گفت‌وگو با مقام‌های بریتانیایی در لندن گفت شاهد پیشرفت‌هایی در کسب حمایت اروپا برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه تهران که بتواند از خروج آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ جلوگیری کند بوده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رکس تیلرسون پس از دیدار با ترزا می نخست وزیر، مارک سدویل مشاور امنیت ملی، و بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا به خبرنگاران گفت، توافق کردیم یک کارگروه تخصصی برای اصلاح توافق وین تشکیل دهیم.

وی با اشاره به نگرانی‌ها از برنامه موشکی بالیستیک که در توافق گنجانده نشده گفت، «به نظرم دیدگاه مشترکی بین تروئیکای اروپا (بریتانیا، فرانسه و آلمان) وجود دارد که بخش‌هایی از (توافق اتمی) یا جنبه‌هایی از رفتار ایران باید تحت بررسی قرار گیرد.»

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، پس از بیش از یک دهه گفت‌وگو موفق شدند ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ در پایتخت اتریش به توافقی جامع بر سر برنامه بحث‌برانگیز هسته‌ای تهران دست یابند.

رئیس جمهوری آمریکا که هم در دوران تبلیغات انتخاباتی و هم پس از ورود به کاخ سفید برجام را یک «توافق بد» خوانده، می‌گوید ایران با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود در منطقه روح برجام را نقض می‌کند و پایبندی تهران را به توافق تایید نکرده است.

پرزیدنت دونالد ترامپ، روز جمعه ۱۲ ژانویه برای آخرین بار تعلیق تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران در چارچوب آن توافق را تمدید کرد، و گفت اگر تا ۱۲۰ روز آینده این توافق اصلاح نشو، واشنگتن از آن خارج خواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا از لندن راهی پاریس خواهد شد و با مقام های فرانسوی نیز در همین زمینه گفت‌وگو می کند. این در حالی است که ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه قرار است به زودی به تهران سفر کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG