لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۹

اعتراض حسن روحانی به محدودیت‌های جدید ویزای آمریکا


حسن روحانی با اعتراض به دستور اخیر رئیس جمهوری آمریکا درباره ممنوعیت ورود موقتی اتباع برخی کشورها به ایالات متحده، آن را خلاف حقوق بشر و اصول بین‌المللی دانست.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در قالب دستوری با عنوان «محافظت از ملت در مقابل ورود تروریست ها به آمریکا»، ورود پناهجویان به آمریکا را برای چهار ماه متوقف کرد. او همچنین به طور موقت صدور هرگونه ویزا را برای شهروندان هفت کشور ایران، سوریه، عراق، لیبی، یمن، سودان و سومالی به مدت ۹۰ روز تعلیق کرد.

در واکنش به این اقدام آقای ترامپ، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه ۱۳ بهمن در جریان یک سخنرانی موضع تندی نسبت به تعلیق موقت ویزای شهروندان هفت کشور خاورمیانه گرفت و گفت: «این‌ها سال‌ها شعار می‌دادند با دولت ایران مخالفیم اما طرفدار مردم ایران هستیم. با این اقدام به طور واضح پرده دو رویی را از حرف نادرستی که سال‌ها می‌زدند برداشتند.»

آقای روحانی این اقدام دولت آمریکا را «تبعیض‌آمیز» دانست و گفت «دوران جداسازی» گذشته است.

واکنش آقای روحانی در حالی است که سخت‌گیری در ورود اتباع خارجی به آمریکا بخشی از وعده‌های انتخاباتی آقای ترامپ بوده و نظرسنجی‌ها حاکی از اقبال شهروندان آمریکایی نسبت به این سخت‌گیری‌هاست. با این حال فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ با اعتراضاتی در برخی شهرهای بزرگ آمریکا مواجه شده است.

دونالد ترامپ می‌گوید که امن نگه داشتن ایالات متحده آمریکا یکی از اولویت های دولت او است و هرگونه عقب نشینی در مقابل اعتراض های گسترده به این فرمان اجرایی را رد کرده است. آقای ترامپ در بیانیه‌ای تاکید کرده است که فرمان او علیه مسلمانان نیست بلکه هدفش مبارزه با تروریسم است.

روز چهارشنبه، رئیس جمهوری ایران بدون نام بردن از رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، دونالد ترامپ را به بی‌خبری از «عالم سیاست» متهم کرد.

پیش از حسن روحانی، برخی دیگر از مقامات ایران نیز از محدودیت‌های جدید اتباع ایرانی برای ورود به آمریکا انتقاد کرده بودند اما رهبر جمهوری اسلامی ایران تاکنون واکنشی به این موضوع نشان نداده و در موضع‌گیری‌های خود نسبت به دونالد ترامپ، مواضعی محتاطانه گرفته است.

آیت‌الله خامنه‌ای هنگامی که آقای ترامپ برنده انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد، گفت: «بر خلاف عده‌ای که در دنیا برای نتیجه انتخابات آمریکا عزا گرفته‌اند یا عده دیگری که شادی می‌کنند، ما نه عزا می‌گیریم و نه شادی می‌کنیم زیرا برای ما فرقی نمی‌کند و هیچ نگرانی هم نداریم.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG