لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۷

مقام‌های دولت ترامپ:‌ دارندگان گرین کارت از ۷کشور مسلمان ممنوع الورود نیستند اما مصاحبه می شوند


جان کلی (راست) وزیر امنیت داخلی و رینس پریباس رئیس کارکنان کاخ سفید تاکید کرده اند که دارندگان گرین کارت برای ورود به آمریکا ممنوع نیستند.
جان کلی (راست) وزیر امنیت داخلی و رینس پریباس رئیس کارکنان کاخ سفید تاکید کرده اند که دارندگان گرین کارت برای ورود به آمریکا ممنوع نیستند.

در حالیکه اعتراض ها به تعلیق ورود پناهندگان و لغو ویزای شهروندان هفت کشور مسلمان به آمریکا ادامه دارد،‌ مقام های دولت دونالد ترامپ با دفاع از این طرح گفته اند که شهروندان دارنده گرین کارت از این کشورها ممنوع الورود نیستند اما ممکن است بخاطر سفرهای شان مورد مصاحبه و حتی غربالگری قرار بگیرند.

وزیر امنیت داخلی ایالات متحده آمریکا یکشنبه عصر در بیانیه ای اعلام کرد که شهروندان هفت کشور لغو ویزا اگر گرین کارت دارند برای ورود به آمریکا ممنوع نیستند ولی برای بررسی امنیت عمومی ممکن است آنها مورد سوال و مصاحبه قرار بگیرند.

جان کلی در بیانیه کوتاه خود یادآور شد که ورود شهروندان مقیم آمریکا (دارندگان گرین کارت) به نفع امنیت ملی کشور است.

تازه ترین خبرها را از توئیتر صدای آمریکا پیگیری کنید

همچنین روز یکشنبه شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از وزارت امنیت داخلی خبر داد در ۲۴ ساعت گذشته ۸۱ شهروند کشورهای هفت‌گانه که کارت اقامت دائم به آمریکا دارند توانسته اند وارد کشور شوند.

پیش از این رینس پریباس، رئیس دفتر کاخ سفید اعلام کرد که دارندگان کارت سبز آمریکا (گرین کارت) مشمول فرمان ممنوعیت ورود به آمریکا نیستند اما ممکن است هنگام ورود به آمریکا بازجویی شوند.

رئیس دفتر کاخ سفید روز یکشنبه دهم بهمن ضمن بیان این مطلب گفت که تا کنون ۱۰۹ نفر در فرودگاهها بازجویی شده و حدود ۲۰ نفر همچنان در بازداشت هستند.

آقای پریباس این سخنان را یک روز پس از آن بیان کرد که صدور فرمان اجرایی دونالد ترامپ برای محدودیت ورود اتباع هفت کشور به آمریکا، از جمله ایران، نگرانی‌ها و سردرگمی‌هایی را در میان مسافران ورودی به آمریکا و خانواده‌های آنها بوجود آورد.

در فرمان های اجرایی صادره توسط آقای ترامپ در روز جمعه با عنوان «حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی»‌،‌ ورود پناهجویان به آمریکا برای چهار ماه به حالت تعلیق در آمد.

همچنین به طور موقت صدور هرگونه ویزا برای شهروندان هفت کشور ایران، سوریه، عراق، لیبی، یمن، سودان و سومالی به مدت ۹۰ روز تعلیق شده است.

در دو روز گذشته اجرای فرمان اجرایی مهاجرت موجب اعتراض هایی در فرودگاه های شهرهای بزرگ آمریکا شده است. در برخی از این شهرها مثل ویرجینیا، فرمانداران در جمع معترضان حاضر شدند و تاکنون چند قاضی فدرال به طور موقت بخشی از فرمان اجرایی ترامپ را لغو کردند.

برخی سناتورها و قانونگذاران جمهوریخواه نیز به فرمان اجرایی ترامپ اعتراض کرده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG