لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۴

دفاع دوباره ترامپ از لغو ویزا: تعلیق موقت است و با قوانین جدید برداشته می شود


دونالد ترامپ در دومین موضع گیری بعد از امضای فرمان اجرایی برای تعلیق ویزای شهروندان هفت کشور خاورمیانه و ممانعت از ورود پناهجویان به آمریکا، بار دیگر از آن دفاع کرد و گفت امن نگه داشتن ایالات متحده آمریکا یکی از اولویت های دولت او است و هرگونه عقب نشینی در مقابل اعتراض های گسترده به این فرمان اجرایی را رد کرد.

آقای ترامپ در بیانیه خود تاکید کرد که هدف او مسلمانان نیست بلکه هدفش مبارزه با تروریسم است.

پرزیدنت ترامپ در بیانیه خود یادآور شد: آمریکا به حضور مهاجران افتخار می کند و به این روند ادامه می دهد اما ما می خواهیم مرزها و مردم خودمان را محافظت کنید.

ترامپ ضمن رد دوباره این اتهام که فرمان اجرایی او علیه مسلمانان است را رد کرد و گفت این محدودیت ها موقتی است و با اصلاح قوانین و اجرای سیاستهای امنیتی جدید بعد از ۹۰ روز لغو می شود.

به گفته آقای ترامپ بیش از ۴۰ کشور دیگر مسلمان شامل این قانون نشده اند.

در دو روز گذشته دهها تجمع اعتراضی در شهرهای بزرگ آمریکا برگزار شد که در آن خواستار لغو فرمان اجرایی ترامپ شدند.

آقای ترامپ با رد خواسته های معترضان گفت باراک اوباما نیز در سال ۲۰۱۱ صدور ویزا برای شهروندان عراق را به مدت شش ماه به حالت تعلیق درآورده بود.

در فرمان های اجرایی صادره توسط آقای ترامپ در روز جمعه با عنوان «حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی»‌،‌ ورود پناهجویان به آمریکا برای چهار ماه به حالت تعلیق در آمد.

همچنین به طور موقت صدور هرگونه ویزا برای شهروندان هفت کشور ایران، سوریه، عراق، لیبی، یمن، سودان و سومالی به مدت ۹۰ روز تعلیق شده است.

در دو روز گذشته اجرای فرمان اجرایی مهاجرت موجب اعتراض هایی در فرودگاه های شهرهای بزرگ آمریکا شده است. در برخی از این شهرها مثل ویرجینیا، فرمانداران در جمع معترضان حاضر شدند و تاکنون چند قاضی فدرال به طور موقت بخشی از فرمان اجرایی ترامپ را لغو کردند.

برخی سناتورها و قانونگذاران جمهوریخواه نیز به فرمان اجرایی ترامپ اعتراض کرده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG