لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۷

تأکید سالیوان بر نزدیک نبودن به برجام؛ کنعانی: مسیر مذاکره «همچنان باز» است


ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه ۲۶ تیر، گفت که مسیر مذاکره برجام «همچنان باز» است و می‌توان «در مسیر دیپلماتیک»، آن را پیگیری کرد.

ناصر کنعانی درباره سفر وزیر خارجه عمان به تهران و اظهارات جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، مبنی بر اینکه حصول توافق با ایران نزدیک نیست، گفت: «با توجه به این که هنوز سفر انجام نشده» نمی‌تواند «به جزئیات اشاره کند».

او عمان را «یک شریک سازنده» برای جمهوری اسلامی و «دارای نقشی مثبت توأم با حسن نیت در موضوعات منطقه‌ای» دانست.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز یکشنبه ۲۵ تیر در گفتگو با شبکه تلویزیونی «سی‌بی‌اس» آمریکا با بیان این که «واشنگتن به تلاش برای آزادی چهار زندانی آمریکایی در ایران ادامه می‌دهد»، گفت: ««در ارتباط با برنامه هسته‌ای، به هیچ توافقی نزدیک نیستیم.»

ناصر کنعانی همچنین درباره روابط اقتصادی میان ایران و عراق، آمریکا را به «مداخله» متهم کرد و گفت که دو کشور «مدل‌های مختلف همکاری» از جمله «تهاتر» را تجربه می‌کنند.

ایران به طور ناگهانی در بیستم تیر، صادرات گاز به عراق را قطع کرد و مشکلات متعددی در تأمین انرژی این کشور به وجود آمد. یک روز بعد از آن، مشاور امنیت ملی آمریکا از طرح عراق برای «خودکفایی در تامین انرژی» و نهایی شدن قرارداد این کشور با شرکت فرانسوی توتال استقبال کرد.

به گفته جیک سالیوان، این قرارداد بزرگ با مشارکت شرکت‌های منطقه‌ای و آمریکایی اجرا خواهد شد و گام بزرگی در جهت ایجاد خودکفایی انرژی عراق خواهد بود.

مشاور امنیت ملی آمریکا تأکید کرده که ایالات متحده به طور کامل از تلاش‌های مستمر و برنامه‌های عراق حمایت می‌کند و به همکاری نزدیک با دولت عراق ادامه خواهد داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی همچنین در واکنش به بیانیه مشترک شورای همکاری خلیج فارس گفت که «ایران موضوع حاکمیت خودش بر جزایر سه‌گانه» را «موضوع بحث نمی‌بیند» و به دخالت‌ها «واکنش جدی» نشان می‌دهد.

موضع‌گیری روسیه درباره حق مالکیت جزایر سه‌گانه، واکنش‌های گسترده‌ای در میان ایرانیان به دنبال داشت و سفیر این کشور در تهران احضار شد.

علی صدرزاده، تحلیلگر مسائل سیاسی و روابط بین‌الملل به صدای آمریکا گفت که روسیه در مسئله جزایر سه‌گانه ایران، از چین هم فراتر رفته، اما احضار سفیر از سوی جمهوری اسلامی نیز نمایش است.

XS
SM
MD
LG