لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۱

ایران قیمت فروش نفت‌ را به خریداران آسیایی افزایش داد 


صنایع نفت و گاز ایران
صنایع نفت و گاز ایران

ایران قیمت فروش رسمی نفت خام سبک را که در ماه اوت ۲۰۲۳ به خریداران آسیایی عرضه می‌کند، «سه دلار و پانزده سنت» در هر بشکه بالاتر از قیمت پایه منطقه‌ای نفت عمان/دبی تعیین کرده است که در مقایسه با قیمت ماه ژوئیه، «۱۵ سنت» افزایش دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روز دوشنبه ۲۶ تیرماه، همچنین قیمت فروش نفت سنگین ایران در ماه اوت، «یک دلار و ۱۰ سنت» در هر بشکه بالاتر از قیمت پایه خاورمیانه تعیین شد که در مقایسه با ماه ژوئیه، «پنج سنت» افزایش نشان می‌دهد.

ایران یکی از اعضای «اوپک»، سازمان کشورهای صادرکننده نفت، به رهبری عربستان سعودی است، اما سهمیه تولید آن در این کارتل به دلیل تحریم‌های آمریکا به حالت تعلیق درآمده است. افزایش صادرات نفت تهران، تلاش‌های ریاض برای بالا نگه داشتن قیمت‌ها با محدود کردن تولید را تضعیف می‌کند.

بهای نفت خام برنت، معیار بین‌المللی نفت، از زمانی که اوپک و متحدانش به رهبری روسیه، موسوم به اوپک پلاس، برای اولین بار در ماه اکتبر بازار را با کاهش دو میلیون بشکه‌ای تولید خود به لرزه انداختند، حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است.

در همین حال، ایران در ماه مه اعلام کرد که تولید نفت خود را به بیش از سه میلیون بشکه در روز افزایش داده است، در حالی که پیش از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۸ و اعمال مجدد تحریم‌ها، این رقم حدود ۲/۵ میلیون بشکه در روز بود.

XS
SM
MD
LG