لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۲

استقبال وزارت خارجه آمریکا از قرارداد بزرگ عراق و توتال برای نیل به خودکفایی انرژی


استقبال وزارت خارجه آمریکا از قرارداد بزرگ دولت عراق و توتال برای نیل به خودکفایی انرژی
استقبال وزارت خارجه آمریکا از قرارداد بزرگ دولت عراق و توتال برای نیل به خودکفایی انرژی

وزارت‌ خارجه آمریکا در بیانیه‌ای از قرارداد ۲۷ میلیارد دلاری عراق و شرکت توتال انرژی ـ که برای توسعه گازی عراق و «با هدف دستیابی به خودکفایی انرژی» امضا شد ـ استقبال کرد.

بر اساس این بیانیه عراق با اجرای پروژه دستیابی به خودکفایی انرژی، قصد دارد گاز مشعل پالایشگاه‌ها را بازیابی کند که علاوه بر خودکفایی انرژی، به تغییرات زیست محیطی نیز کمک خواهد کرد.

ایالات متحده از تلاش‌های عراق برای افزایش امنیت انرژی و کاهش سوختن گازهای مشعل‌ها، که اثرات مثبتی بر محیط زیست و تولید برق دارد، حمایت می کند.

همزمان این قرارداد شامل یک نیروگاه خورشیدی یک گیگاواتی است که شروع خوبی برای انتقال بخش انرژی عراق به سمت تولید انرژی‌های پاک است و خودکفایی و سطح خدمات بالاتری را برای مردم عراق به ارمغان می‌آورد.

بیانیه وزارت‌ خارجه آمریکا هم‌چنین با اشاره به مبلغ ۲۷ میلیارد دلاری این قرارداد، امضای چنین قراردادی از سوی غول انرژی اروپا را نشانگر بهبود نسبی فضای کسب و کار در عراق، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و ایجاد فرصت‌های اقتصادی در این کشور دانست.

پیش‌ از این نیز پس از قطع گاز صادراتی ایران به عراق و ایجاد مشکلات متعدد در تامین انرژی این کشور، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا از «طرح عراق» برای «خودکفایی در تامین انرژی» خبر داد و از آن استقبال کرد.

مشاور امنیت ملی آمریکا نیز روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای نوشت: «ما از نهایی شدن قرارداد عراق با شرکت فرانسوی توتال استقبال می‌کنیم.»

بنابر اعلام جیک سالیوان، این قرارداد بزرگ با مشارکت شرکت‌های منطقه‌ای و آمریکایی اجرا خواهد شد و گام بزرگی در جهت ایجاد خودکفایی انرژی عراق است.

مشاور امنیت ملی آمریکا تاکید کرده که ایالات متحده به طور کامل از تلاش‌های مستمر و برنامه‌های عراق حمایت می‌کند و ما به همکاری نزدیک با دولت عراق ادامه خواهیم داد.

XS
SM
MD
LG