لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۹

پایان اتکا به ایران؛ خیز بلند عراق برای «خودکفایی در تامین انرژی» و استقبال آمریکا


جیک سالیوان
جیک سالیوان

یک روز پس از قطع گاز صادراتی ایران به عراق و ایجاد مشکلات متعدد در تامین انرژی این کشور؛ مشاور امنیت ملی آمریکا از طرح عراق برای «خودکفایی در تامین انرژی» و نهایی شدن قرارداد عراق با شرکت فرانسوی توتال آن استقبال کرد.

بنابر بیانیه جیک سالیوان، این قرارداد بزرگ با مشارکت شرکت‌های منطقه‌ای و آمریکایی اجرا خواهد شد و گام بزرگی در جهت ایجاد خودکفایی انرژی عراق است.

مشاور امنیت ملی آمریکا تاکید کرده که ایالات متحده به طور کامل از تلاش‌های مستمر و برنامه‌های عراق حمایت می‌کند و آمریکا به همکاری نزدیک با دولت عراق ادامه خواهد داد.

پایگاه خبری «میدل ایست نیوز» دوشنبه ۱۸ تیرماه به نقل از احمد موسی، سخنگوی وزارت برق عراق نوشت که ایران گاز صادراتی به عراق را بدون اعلام قبلی متوقف کرده است.

احمد موسی یکشنبه شب در یک مصاحبه تلویزیونی تاکید کرد که ایران زمانی که دمای هوا در عراق به ۵۱ درجه سانتیگراد رسیده، بدون اعلام قبلی گاز را قطع کرده و نیروگاه‌های عراق به علت نبود گاز از کار افتاده است.

سخنگوی وزارت برق عراق تاکید کرد که ایران هشداری بابت کاهش گاز نداده و عراق را با کاهش گاز غافلگیر کرده است.

به گفته او ایران در مورد قطع گاز صادراتی به عراق گفته است که «اموالی در عراق داریم که باید پرداخت شود.»

دسترسی به دلارهای ایران بواسطه تحریم‌های آمریکا ممکن نیست و در همین رابطه متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، پیش‌تر درباره اجازه دسترسی جمهوری اسلامی به منابع مالی خارج از کشور، به خبرنگار صدای آمریکا گفته بود: «ایران فقط می‌تواند به وجوهی که در حساب‌های عراق نگهداری می‌شود برای تراکنش‌های بشردوستانه و غیر تحریمی دسترسی داشته باشد.»

متیو میلر در تشریح دلایل این اقدام گفته بود: «این‌ها اقداماتی است که برای چندین سال انجام شده و مربوط به دولت قبلی است که در آن ایالات متحده تراکنش‌های مشابه را به طور مداوم مطابق با قوانین ایالات متحده و با هماهنگی کامل با دولت عراق تایید کرده است»

XS
SM
MD
LG