لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۲

سالیوان: به توافق هسته‌ای با ایران نزدیک نیستیم؛ برای رابرت مالی احترامی عمیق قائلم


جیک سالیوان. آرشیو
جیک سالیوان. آرشیو

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز یک‌شنبه ۲۵ تیر در گفت وگو با شبکه تلویزیونی «سی بی اس» آمریکا در پاسخ به چند پرسش گفت: واشنگتن به تلاش برای آزادی چهار زندانی آمریکایی در ایران ادامه می دهد، به توافق هسته ای با ایران نزدیک نیستیم، و برای رابرت مالی احترامی عمیق قائل هستم.

رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، ماه گذشته تعلیق شد. تعلیق او واکنش های بسیاری در میان سیاستمداران آمریکایی برانگیخته است.

سالیوان در مورد اینکه آیا آمریکا به تفاهمی با ایران برای آزادی چهار آمریکایی زندانی در ایران رسیده یا نه، گفت: «ما بسیار سختکوشانه تلاش کرده‌ایم آزادی چهار آمریکایی به طور ناعادلانه بازداشتی در ایران را تضمین کنیم؛ از روزی که بایدن به قدرت رسید چنین کرده‌ایم. در تلاش برای دستیابی به توافقی که موجب آزادی آنها شود، با ایران به طور غیرمستقیم در ارتباط بوده‌ایم. تا کنون به تفاهمی نرسیده‌ایم که موجب آزادی آنها شود. به تلاش در این زمینه ادامه می‌دهیم. امیدوارم آن را تحقق ببخشیم. اما متاسفانه امروز هیچ چیزی برای اعلام کردن ندارم.»


مشاور امنیت ملی کاخ سفید سپس در مورد اینکه آیا آمریکا به یک «توافق واقعی» در مورد برنامه هسته ای با ایران نزدیک است یا نه گفت: «در ارتباط با برنامه هسته‌ای، به هیچ توافقی نزدیک نیستیم.»

آقای سالیوان در مورد اینکه آیا رابرت مالی به دولت بایدن بازمی‌گردد یا خیر گفت: «رابرت مالی به دولت‌های [چند رئیس جمهوری] صادقانه و خوب خدمت کرده است. او یک کارمند دولت است. یک دیپلمات است. برای مدتی طولانی درگیری دیپلماسی سطح بالا و مخاطرات بالا بوده است. و کسی است که بسیاری از ما، از جمله خود من، احترام زیادی برایش قائل هستیم. نمی‌توانم درباره وضعیت کنونی صحبت کنم. باید در این زمینه شما را به وزارت امور خارجه ارجاع دهم.»

XS
SM
MD
LG