لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۳

تاکید ایران بر مواضع هفته پیش در مذاکرات وین؛ مقام اماراتی می‌گوید از افزایش تحریم‌ها حمایت نمی‌کند


نشست کمیسیون مشترک برجام در وین - دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰
نشست کمیسیون مشترک برجام در وین - دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰

با از سرگیری مذاکرات احیای برجام در وین، علی باقری‌کنی مذاکره‌کننده ارشد ایران روز پنج‌شنبه ۱۸ آذر تاکید کرد تهران به مواضعی که هفته گذشته اعلام کرد پایبند است؛ مواضعی که آمریکا گفته است نشان از جدی‌نبودن ایران در پای میز مذاکره دارد.

به نوشته خبرگزاری رویترز،‌ نمایندگان اتحادیه اروپا و روسیه نیز خواستار فوریت بیشتر در مذاکرات ایران با قدرت‌های جهانی در وین شدند.

انریکه مورا، هماهنگ کننده مذاکرات احیای برجام از اتحادیه اروپا، نیز در گفتگو با خبرنگاران گفت که طرفین وقت زیادی ندارد. او گفت: «آنچه امروز صبح ... از سوی همه هیئت‌ها احساس کردم، تجدید حس نیاز به کار برای دستیابی به یک توافق بر سر زنده کردن برجام بود.»

ایران می‌خواهد همه تحریم‌هایی که در سال ۲۰۱۸ و پس از آن که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور وقت آمریکا پس خروج از توافق برجام اعمال کرد، در یک فرآیند «قابل راستی‌آزمایی» لغو شود.

اما طرف‌های مذاکره کننده با ایران می‌گویند که دولت تندرو ابراهیم رئیسی در ایران، بسیاری از ساز‌ش‌هایی را که پیشتر در شش دور مذاکرات برای احیای برجام صورت گرفته بود کنار گذاشته و تقاضاهای بیشتری را مطرح کرده است.

از سوی دیگر رویترز گزارش داده است که وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با اعزام هیئتی بلندپایه به امارات متحده عربی در هفته آینده، برای تشدید اجرای تحریم‌ها علیه ایران گام بر‌می‌دارد.

این هیئت که شامل آندریا گاکی رئیس دفتر کنترل دارایی های خارجی خزانه داری آمریکا است، به بانک‌هایی در امارات که با جمهوری اسلامی ایران تجارت دارند و تحریم‌ها را رعایت نمی کنند هشدار خواهد داد.

در همین حال، نشریه اماراتی «نشنال» به نقل از مشاور رئیس امارات در امور دیپلماتیک نوشت که او از افزایش تحریم‌ها علیه ایران در صورت شکست مذاکرات وین حمایت نمی‌کند. انور قرقاش که اخیرا با علی باقری کنی در امارات دیدار داشت، گفته است هم اکنون به «میزان کافی» تحریم‌ وجود دارد.

قرقاش که در «موسسه کشورهای عرب خلیج» فارس در واشنگتن صحبت می‌کرد گفت که «چشمانمان به روند برجام است.» او گفت که خواهان موفقیت این روند هستیم و افزود «اما امیدواریم که این روند به نوعی توافق بر سر گفت‌وگویی که کشورهای بیشتری را شامل می‌شود، منجر شود...»

به نوشته نشنال، انور قرقاش از ایران خواست در مذاکرات احیای برجام انعطاف بیشتری نشان دهد و گفت: «راه رو به جلو، دیپلماسی است، اما در عین حال، ما زمان زیادی نداریم، زیرا نگرانی واقعی... در مورد اتفاقات هسته‌ای وجود دارد.»

اخیرا یک مقام ارشد امنیتی امارات نیز در راس هئیتی به تهران سفر و با مقامات ارشد این کشور از جمله علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، دیدار و گفت‌وگو کرد.

ایران با گسترش فعالیت‌های هسته‌ای خود بسیاری از تعهداتش در برجام را زیر پا گذشته است و مقامات آمریکایی هشدار داده‌‌اند که با این روند ممکن است بازگشت به برجام دیگر منفعتی برای آمریکا و متحدانش نداشته باشد.

XS
SM
MD
LG