لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۷

جیک سالیوان: آمریکا و روسیه به همکاری برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ادامه می‌دهند


جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، بعدازظهر روز سه‌شنبه ۱۶ آذر طی کنفرانسی مطبوعاتی به پرسش‌های خبرنگاران درباره گفت‌وگوی تصویری جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، و همتای روسی‌اش ولادیمیر پوتین پاسخ داد.

آقای سالیوان گفت اوکراین مساله اصلی مورد بحث در گفت‌وگوی تصویری روز سه‌شنبه روسای جمهوری ایالات متحده و روسیه بود. مشاور امنیت ملی کاخ سفید پیرامون اهمیت این گفت‌وگوی تصویری تاکید کرد هیچ جایگزینی برای گفت‌وگوی مستقیم رهبران وجود ندارد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به موضوعاتی از قبیل تداوم تحویل تسلیحات دفاعی به اوکراین، تقویت متحدان عضو ناتو در شرق اروپا، و پیش‌بردن توافق مینسک اشاره کرد.

به گفته وی، پرزیدنت بایدن به زودی با رهبران مجلس نمایندگان و مجلس سنا درباره راه‌های همکاری دولت و کنگره بر پایه‌ای فراحزبی برای دفاع از ارزش‌های آمریکایی و متحدان و شرکای آمریکا صحبت خواهد کرد.

آقای سالیوان در ادامه و در پاسخ به پرسشی درباره ایران، گفت‌وگوی پرزیدنت بایدن و ولادیمیر پوتین درباره مساله هسته‌ای ایران را «سازنده» خواند. وی افزود ایالات متحده و روسیه در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ نیز با هم همکاری کردند و در راستای حصول اطمینان نسبت به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای به همکاری خود ادامه خواهند داد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در پاسخ به پرسشی دیگر درباره نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی در منطقه، به گروه حزب‌الله اشاره و از آن به عنوان «یک تهدید برای لبنان و منطقه» یاد کرد. وی ادامه داد فعالیت این گروه‌ها در نبودن توافق هسته‌ای نیز کم نشده است و رسیدگی به مساله گروه‌های نیابتی جدای از مساله توافق هسته‌ای است. او همچنین به حملات ایالات متحده تحت رهبری پرزیدنت بایدن به گروه‌های نیابتی وابسته به جمهوری اسلامی در منطقه اشاره کرد.

جیک سالیوان در پاسخ به پرسشی دیگر گفت ایران با سلاح هسته‌ای خطر بزرگ‌تری از ایران بدون سلاح هسته‌ای است. وی در ارتباط با مذاکرات جاری میان ایران و قدرت‌های جهان در وین گفت «توپ در زمین ایران است» و تهران لازم است در مذاکرات از خود جدیت نشان دهد.

جیک سالیوان، در پاسخ به پرسشی از صدای آمریکا درباره یک سناریوی احتمالی از تهاجم هم‌زمان روسیه به اوکراین، و چین به تایوان، گفت آمریکا هر اقدامی را که بتواند انجام می‌دهد تا اطمینان حاصل شود «سناریوی تایوانی که شما توضیح دادید هرگز رخ ندهد.»

ساعاتی پیش از این کنفرانس خبری، کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای درباره محتوای گفت‌وگوی روسای جمهوری ایالات متحده و روسیه گفت پرزیدنت بایدن با اعلام حمایت از«حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین» تاکید کرده است آمریکا و متحدانش در صورت تشدید تنش نظامی، با اقدام قاطع اقتصادی و دیگر اقدامات به آن پاسخ خواهند داد.

بر اساس این بیانیه، روسای جمهوری دو کشور همچنین در مورد «گفت‌وگوهای جاری ایالات متحده و روسیه در مورد ثبات استراتژیک» و نیز بحث جداگانه در مورد «باج افزار، و همچنین کار مشترک در مورد مسائل منطقه‌ای مانند ایران گفت‌وگو کردند.»

XS
SM
MD
LG