لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۶

رئیس سیا: فعلا شواهدی از تصمیم رهبر ایران برای «تسلیحاتی» کردن برنامه هسته‌ای آن کشور نداریم


ویلیام برنز - آرشیو
ویلیام برنز - آرشیو

رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، می‌گوید این سازمان شواهدی در دست ندارد که نشان دهد ایران تصمیم گرفته باشد برنامه هسته‌ای خود را تسلیحاتی کند. این سخنان در حالی بیان می‌شود که آقای برنز پیشتر بر اساس گزارش‌ها با دیوید بارنیا، همتای اسرائيلی خود در واشنگتن دیدار کرد.

ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، روز دوشنبه در سخنانی گفت این سازمان معتقد نیست که رهبر ایران برای اینکه یک دستگاه هسته‌ای را «تسلیحاتی» کند تصمیمی گرفته است.

او اما گفت که ایران در توانایی خود برای غنی سازی اورانیوم، که یکی از راه‌های رسیدن به مواد شکافت‌پذیر مورد نیاز برای ساخت بمب هسته‌ای است، پیشرفت هایی داشته است.

برنز در نشست شورای مدیرعامل روزنامه وال استریت ژورنال گفت: «در حال حاضر به عنوان یک سازمان هیچ شواهدی نمی‌بینیم که رهبر ایران تصمیم گرفته باشد به سوی تسلیحاتی کردن» برود.

برنز چالش ایران را «مسابقه سه لنگه پا» توصیف کرد: دستیابی به مواد شکافت‌پذیر، «سلاح‌سازی» از طریق قرار دادن چنین موادی در وسیله‌ای که طراحی شده باشد تا بتواند انفجار هسته‌ای ایجاد کند، و سرانجام جفت کردن آن با سامانه‌های انتقال بمب مانند موشک‌های بالستیک.

برنز در مورد تسلیحاتی شدن برنامه هسته‌ای ایران گفت: «به قضاوت ما، ایرانی‌ها هنوز در آنجا کارهای زیادی برای انجام دادن دارند.»

ایران در ماه‌های اخیر غنی‌سازی هسته‌ای خود را تسریع کرده است. آمریکا چنین اقداماتی را تحریک‌آمیز خوانده و گفته است توسعه برنامه هسته‌ای ایران به این شکل اهرمی برای آن در مذاکرات احیای برجام فراهم نمی‌کند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز دوشنبه در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره دیدار دیوید بارنیا، رئیس موساد، با رئیس سیا (ویلیام برنز) در واشنگتن مبنی بر این که آیا رئیس موساد قصد دارد بر استفاده از گزینه نظامی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران به عنوان آخرین راه فشار آورد و آیا جو بایدن از چنین گزینه‌ای در صورتی که مذاکرات با ایران پیشرفتی نکند حمایت می‌کند، گفت که «هر رئیس‌جمهوری طیف وسیعی از گزینه‌ها را دارد. من قصد ندارم این جا آنها را شرح دهم.»

سخنگوی کاخ سفید گفت که رویکرد واشنگتن و تمایل آمریکا «همچنان یک مسیر دیپلماتیک رو به جلو است.»

او تازه‌ترین دور دیدارها برای احیای مذاکرات برجام در وین را «ناامیدکننده» خواند و گفت که ایران با «آمادگی» برای حصول پیشرفت بر اساس شش دور قبلی مذاکرات به میز مذاکرات بازنگشته بود.

XS
SM
MD
LG