لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۲

دور دیگر مذاکرات در وین؛ آمریکا می‌گوید درباره ایران با چین، روسیه و کشورهای خلیج فارس هماهنگی می‌کند


روز پنجشنبه بار دیگر نمایندگان جمهوری اسلامی، آمریکا و کشورهای اروپایی عضو برجام برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای ایران در شهر وین اتریش حضور میابند. این هشتمین دور مذاکرات است.

رابرت مالی نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران چهارشنبه شب ۱۷ آذر در توئیتر خود از گفتگوی تلفنی با «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه و «ما ژائوسو» معاون وزیر خارجه چین خبر داد و گفت که آمریکا به هماهنگی نزدیک سه جانبه برای دستیابی به هدف مشترک خود مبنی بر پایبندی کامل متقابل برجام بر اساس پیشرفت‌های حاصل شده در شش دور اول ادامه خواهد داد.

آقای مالی همچنین در توئیت دیگری از گفتگو با اعضای شورای همکاری خلیج فارس خبر داد و گفت که این گفتگوها «سازنده» بوده است.

ایران و آمریکا گفتگو‌های غیرمستقیمی را از دوران حسن روحانی در وین اتریش آغاز کردند که بعد از شش دور و همزمان با انتخابات ریاست جمهوری ایران، تعلیق شد. هفته پیش، سرانجام هیات ایرانی از دولت ابراهیم رئيسی به مذاکرات بازگشت.

از سوی دیگر، «جورپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که انریکه مورا به نمایندگی از او در مذاکرات شرکت می‌کند، نیز چهارشنبه در توئیتر خود گفت که در تماس با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران، به او یادآور شد که باید در مذاکرات سریعتر پیش رفت.

بعد از دور هفتم مذاکرات که هفته پیش به بهانه بازگشت هیات‌ها به پایتخت‌ها برای مشورت، متوقف شد، ایالات متحده و برخی کشورهای اروپایی، تهران را به وقت تلف کردن، متهم کردند.

با این حال روز سه‌شنبه حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در دیدار با برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت که «در مذاکرات جدی هستیم». او همچنین گفت که ایران پیشنهاداتی به کشورهای غربی در مذاکرات هفته پیش داده است.

طرف‌های غربی جزئیات جدیدی درباره پیشنهاد ایران منتشر نکردند اما وزارت خارجه فرانسه گفت که «پیشنهادات تیم جدید ایرانی پایه حصول به هیچ توافق معقولی نیست.»

بعد از اینکه آمریکا در زمان دولت دونالد ترامپ از برجام خارج شد، ایران نیز برخی تعهدات خود در برجام را تعلیق کرد. در حالیکه دولت بایدن می‌گوید اگر ایران به تعهدات خود بازگردد، او نیز آمریکا را به برجام باز می‌گرداند اما جمهوری اسلامی می‌گوید ابتدا باید ایالات متحده تمام تحریم‌ها را بردارد.

XS
SM
MD
LG