لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۹

«سرریز شدن فاضلاب در بند زنان» قرچک؛ وضعیت یک فعال حقوق کارگران «وخیم» است


نمایی از ورودی زندان قرچک ورامین که مقامات آن را ندامتگاه شهر‌ری می‌نامند.
نمایی از ورودی زندان قرچک ورامین که مقامات آن را ندامتگاه شهر‌ری می‌نامند.

نرگس محمدی و عالیه مطلب‌زاده، دو فعال مدنی زندانی در زندان قرچک ورامین در اعتراض به وضعیت نابسامان این زندان هشدار داده‌اند که «سرریز شدن فاضلاب در بند زنان، سلامتی زندانیان را با خطر جدی مواجه کرده است.»

در اینستاگرام خانم محمدی به نقل از او و خانم مطلب‌زاده اعلام شد که زنان زندانی در قرچک ورامین از عناصر حیاتی آب، هوا و غذای سالم محروم هستند و آنها زندان قرچک را «شکنجه‌گاه زندانیان زن» نامیدند.

به گفته این فعالان مدنی زندانی، وجود «هوای سمی و آلوده» زندانیان زندان قرچک را در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری‌های جسمی و تنفسی قرار داده است. پیش از این نیز نرگس محمدی و شماری دیگر از فعالان مدنی از جمله شکیلا منفرد، هشدار داده بودند که در زندان قرچک امنیت جانی ندارند.

وخامت وضعیت جسمی رضا شهابی

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در یک بیانیه در مورد وخامت وضعیت سلامتی رضا شهابی، فعال کارگری و عضو هيئت مدیره این سندیکا که در زندان اوین نگهداری می‌شود، هشدار داد.

رضا شهابی
رضا شهابی

در این بیانیه از قول خانواده آقای شهابی گفته شده که او در ملاقات دو روز پیش از مشکل دائمی بی‌حسی در سمت چپ بدن خود شکایت کرده است. وضعیت جسمی آقای شهابی بعد از جراحی‌های مرتبط با سنگ کلیه وخیم شده است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران می‌گوید مسئولان بند ۲۰۹ زندان اوین با بهانه‌هایی چون نبود دکتر و مراجعه زیاد، تنها به دادن دارو به آقای شهابی بسنده می‌کنند.

رضا شهابی، از فعالان سرشناس حقوق کارگران است که در یک دهه اخیر، بارها با اتهام‌های امنیتی به مدت طولانی زندانی بوده است. آقای شهابی آخرین بار ۲۲ اردیبهشت امسال در خانه‌اش بازداشت شد.

XS
SM
MD
LG