لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۳

حقوق شهروندی | تداوم بی‌خبری از ابراهیم بابایی و بلاتکلیفی دو زندانی افشاگر حوادث آبان ۹۸


گزارش‌های منابع حقوق بشری ایران حاکی از بلاتکلیفی وضعیت مهرداد محمدنژاد و میلاد ارسنجانی، زندانیان سیاسی، محکومیت هستی امیری دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی به یک سال زندان و تداوم بی‌خبری از ابراهیم بابایی، زندانی سیاسی پیشین است که هنگام خروج از کشور از مرز ترکیه ناپدید شده است.

مهرداد محمدنژاد، زندانی سیاسی پیشین، روز شنبه ۲۱ اسفند دوباره توسط حدود ۱۰ مأمور امنیتی در خانه‌اش در شهریار بازداشت شد و مأموران ضمن تفتیش خانه او، برخی وسایل شخصی‌اش را توقیف کرده‌اند و با خود برده‌اند.

نزدیکان آقای محمدنژاد می‌گویند با صدور قرار وثیقه برای او موافقت نشده و به آنها گفته شده «بروید و بعد از تعطیلات بیایید.»

سوران برادر برهان منصورنیا از جان‌باختگان آبان ۹۸، مهرداد محمدنژاد را که در افشای بخشی از حقایق آبان ۹۸ بوده، «راوی یکی از خاموش‌ترین روایت‌های» آن واقعه نامیده که «عمق جنایت را بهتر از هر کارشناسی درک کرده» است.

میلاد ارسنجانی، زندانی سیاسی که دوازدهم آبان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده، همچنان بلاتکلیف است.

آقای ارسنجانی، ۲۴ آبان از بند ۲۰۹ به زندان تهران بزرگ منتقل شد و ششم آذر دوباره به بازداشتگاه همان بازداشتگاه امنیتی بازگردانده شد. او دوباره روز دوشنبه هشتم آذر از بند ۲۰۹ زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شد و اکنون در بلاتکلیفی به سر می‌برد.

روز دوشنبه ۲۳ اسفند هم‌زمان با هشتادمین روز ناپدید شدن ابراهیم بابایی، کاربران ایرانی در توییتر به طور هم‌زمان با هشتگ «ابراهیم کجاست» درباره این زندانی سیاسی پیشین که هنگام خروج از کشور در نزدیکی مرز ترکیه ناپدید شده، نوشتند.

شیما بابایی کنشگر حقوق بشر و دختر ابراهیم بابایی، با بیان این که پدرش را ۸۰ روز است «ربوده‌اند و نمی‌گویند کجاست»، بخشی از بازجویی خود در زمان بازداشت را بازگو کرد و نوشت: «بازجو می‌گفت جلوی دوربین نگو پدرت جانباز است ... ناراحت بودند که پدرم سرباز ایران بود نه سرباز جمهوری اسلامی.»

هستی امیری، دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی تهران، با اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان و محرومیت‌های اجتماعی محکوم شد.

بنا بر گزارش‌ها، مصداق‌هایی که در دادگاه علیه او برای انتساب اتهام «تبلیغ علیه نظام» عنوان شده، مواضعش در توییتر درباره مجازات اعدام و شرکت در گردهمایی‌های دانشجویی عنوان شده است.

XS
SM
MD
LG