لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۹

حقوق شهروندی؛ ضرب و جرح یاسمن آریانی، فعال مدنی، توسط هم‌بندانش


یاسمن آریانی (راست) در کنار مادرش منیره عربشاهی
یاسمن آریانی (راست) در کنار مادرش منیره عربشاهی

یاسمن آریانی٬ فعال مدنی محبوس در زندان کچویی کرج، روز چهارشنبه چهارم اسفندماه توسط هم‌بندانش که زندانیان جرایم عادی هستند، مورد ضرب و جرح قرار گرفت.

وب‌سایت حقوق بشری «هرانا» در گزارشی به نقل از یک منبع آگاه نوشته است که یاسمن آریانی از حق شرکت در فعالیت‌های فرهنگی زندان از جمله دسترسی به کتابخانه و شرکت در تئاتر محروم شده و زمانی که برای اعتراض به این موضوع قصد ملاقات با رئیس بند را داشت، توسط تعدادی از هم‌بندانش مورد ضرب و جرح قرار گرفت.

یاسمن آریانی و مادرش منیره عربشاهی، فروردین سال ۹۸ پس از انتشار ویدئویی که آنها را بدون روسری در متروی تهران در حال توزیع گل بین زنان نشان می‌داد، بازداشت شدند.

این مادر و دختر مخالف با حجاب اجباری، چند ماه بعد در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه، هر کدام به ۱۶ سال زندان محکوم شدند. این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۹ سال زندان کاهش یافت.

این نخستین بار نیست که یک زندانی سیاسی در ایران توسط زندانیان جرایم عمومی مورد ضرب و جرح قرار می‌گیرد. پیشتر نیز حوادثی مشابه رخ داده که از جمله می‌توان به ضرب و جرح صبا کردافشاری و شکیلا منفرد توسط زندانیان جرایم عمومی در زندان‌ قرچک ورامین و قتل علیرضا شیرمحمدعلی زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ (فشافویه) توسط دو زندانی متهم به قتل اشاره داشت.

طی سال‌های اخیر شماری از زندانیان سیاسی از عدم رعایت اصل تفکیک جرایم در زندان‌های مختلف ایران انتقاد کرده‌اند.

مدافعان حقوق بشر می‌گویند انتقال زندانیان سیاسی به بند جرایم عمومی در بسیاری از موارد به قصد «تنبیه و افزایش فشار» بر این زندانیان صورت می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG