لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۳

تداوم قطع گاز در تربت جام؛ اعتراض شهروندان به گران بودن «کمک‌های توزیع‌شده» حکومت


کمبود گاز
کمبود گاز

جمعی از مردم تربت جام در استان خراسان رضوی روز دوشنبه در اعتراض به قطعی گاز و وضعیت بحرانی سرما دست به تجمعی اعتراضی زدند.

بر اساس ویدیویی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده، ده‌ها نفر از اهالی تربت جام با حضور در فرمانداری این شهر، از شخص فرماندار می‌خواهند به مشکل‌شان رسیدگی کند.


در ویدیویی دیگر، جمعی از معترضان در تلاش هستند وارد حیاط هلال احمر تربت جام شوند.

حسین جمشیدی، فرماندار تربت جام، در گفت‌وگویی با ایسنا ضمن اذعان به این که هنوز گاز بسیاری از مشترکان قطع است، مدعی شد که تاکنون چند هزار وسیله گرمایشی بین اهالی تربت جام توزیع شده و «با کمک آستان قدس رضوی ۱۰ هزار پرس غذا» به شهروندان تربت‌جامی داده شده است.

این در حالی است که در یک ویدیوی دیگر شماری از شهروندان تربت جام دیده می‌شوند که تجمع کرده‌اند و به هزینه‌های بالایی که دستگاه‌های حکومتی در ازای ارائه وسایل گرمایشی و کپسول‌های گاز از آنها مطالبه کرده‌اند - از بخاری‌های ۶۰۰هزار تومانی گرفته تا کپسول گاز ۷۵۰ هزار تومانی و گاز پیک‌نیکی ۱۰۰هزار تومانی - به شدت اعتراض دارند.

در روزهای گذشته، بحران کمبود گاز موجب تعطیلی ادارات و مدارس در بعضی مناطق کشور از جمله استان‌های البرز، گلستان، زنجان، اردبیل، لرستان، مرکزی، و هرمزگان شده است.

با این که ایران یکی از کشورهایی است که بزرگ‌ترین منابع گازی جهان را در اختیار دارد، اما در بهره‌برداری از میدان انرژی خود موفق نبوده و منابع موجود پاسخگوی کامل نیازهای داخلی نیست.

به این ترتیب، در حالی که از ماه‌ها قبل مقامات و رسانه‌های حکومتی جمهوری اسلامی اروپا را به «زمستانی سخت» به علت کاهش واردات گاز از روسیه تهدید می‌کردند، اکنون کمبود گاز در ایران، کشوری که بنا بر ارزیابی‌ها دارنده دومین ذخایر بزرگ گاز جهان است، مشکلات گسترده‌ای را به وجود آورده است.

XS
SM
MD
LG