لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۲

کمبود گاز در «زمستان سخت» ایران؛ ساعت کار نانوایی‌ها در نیشابور و بجنورد کاهش یافت


صف نان در ایران - آرشیو
صف نان در ایران - آرشیو

هم‌زمان با قطع گاز شهری در مناطقی از ایران، برخی فرماندارها در استان های شمال شرقی کشور اعلام کردند که اصناف غیرضروری تعطیل و ساعت کاری نانوایی‌ها به علت کمبود گاز محدود می‌شود.

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران در روز شنبه ۲۴ دی، فرماندارهای نیشابور و بجنورد در استان‌های خراسان رضوی و شمالی، علت کاهش ساعت کار نانوایی‌ها را «مدیریت مصرف گاز» عنوان کرده‌اند.

نان در ایران غذای اصلی اغلب مردم است و کاهش ناگهانی عرضه آن هم‌زمان با قطع گاز شهری، زندگی شهروندان، به ویژه خانواده‌های کم‌درآمد را دچار مشکل می‌کند.

ابوطالب جوان، فرماندار شهرستان نیشابور، علت افت فشار گاز را «برودت هوا» عنوان کرد و گفت که جلسه مدیریت بحران این شهرستان تصمیم گرفته «نانوایی‌ها فقط در یک شیفت» از ساعت هشت صبح تا دو بعد از ظهر، کار کنند.

فرماندار شهرستان نیشابور که با جمعیت ۴۵۰ هزار نفر در غرب مشهد قرار دارد، با بیان این که در مناطق بحرانی «در مرحله اول به هر خانوار ۱۰ لیتر نفت سفید» تعلق می‌گیرد، گفت، همه اصناف «به جز اصنافی که در تهیه اقلام ضروری فعالیت می‌کنند، از بعدازظهر روز شنبه ۲۴ دی «تا اطلاع ثانوی تعطیل هستند.»

هم‌زمان، محمدباقر باقرپور فرماندار بجنورد، اعلام کرد که نانوایی‌های این شهرستان از یک‌شنبه ۲۵ دی تا جمعه ۳۰ دی «به صورت دو شیفت صبح از هشت تا ۱۱ و بعدازظهر از ۱۴ تا ۱۷:۳۰» کار خواهند کرد.

همچنین خبرگزاری ایرنا، به نقل از احمد نامور سرپرست اداه کل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی نوشت: «در صورت نیاز شماری از نانوایی‌های سیار دوگانه‌سوز از طریق نهادهای انتظامی و جمعیت هلال احمر راه‌اندازی می‌شود.»

قطع گاز شهری و اعمال محدودیت در ساعت کار نانوایی‌ها در این مناطق در حالی است که کاهش دمای هوا در برخی مناطق استان به زیر ۲۴ درجه سانتیگراد رسیده است.

قطع گاز شهری در برخی شهرهای ایران هم‌زمان با بارش برف و کاهش شدید دمای هوا، شرایط بحرانی را ایجاد کرده است.

گزارش‌های تصویری از سبزوار، صف‌های طولانی مردم برای کپسول گاز را نشان می‌دهد.

همچنین یک گزارش ویدئویی، حاکی از آن است که در پی قطع گاز در سبزوار، مردم «به دنبال بنزین و نفت» هستند.

قطع گاز در سبزوار؛ مردم «به دنبال بنزین و نفت» هستند 
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:22 0:00


یک ویدئوی منتسب به شیراز نیز گفت‌وگوی یک مقام مسئول با مأموران اداره گاز را نشان می‌دهد که به آنها می‌گوید «به جز نانوایی‌ها» گاز «همه را قطع کنید.»

کمبود گاز و افزایش مصرف انرژی در ایران موجب شده که بسیاری از جایگاه‌های عرضه سوخت گاز در نقاط مختلف کشور تعطیل شده‌اند و یا به صورت نوبتی کار می‌کنند.

پیش‌تر برخی مقام‌های جمهوری اسلامی کشورهای اروپایی را تهدید کرده بودند که به دلیل عدم تمکین به خواسته‌های تهران «زمستان سختی» در پیش خواهند داشت.

XS
SM
MD
LG