لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۳

هشدار فولادی‌ها؛ محدودیت‌های گازی بسیار بیشتر از گذشته شده است


بحران گاز در ایران صنایع مهمی همچون فولادسازی را با چالش روبه‌رو کرده است.
بحران گاز در ایران صنایع مهمی همچون فولادسازی را با چالش روبه‌رو کرده است.

فعالان مختلف حوزه تولید فولاد در ایران در روزهای اخیر هشدار داده‌اند که «تداوم وضع موجود» و ادامه یافتن ناکارآمدی دولت جمهوری اسلامی در تامین «گاز صنایع» می‌تواند موجب بروز خسارت‌های سنگین شود.

وحید یعقوبی، مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اعلام اینکه فولادی‌ها امسال «زودتر از روال و برنامه‌ریزی‌ها» با «محدودیت‌های گازی» روبرو شدند، به خبرگزاری «ایسنا» گفته است: تاکنون هم از «ذخایر آهن اسفنجی» استفاده و تولید حفظ شده اما نسبت به «تدوام محدودیت‌های گازی» هشدار داده می‌شود.

از هفته گذشته و همزمان با شروع بارش برف در مناطق مختلف ایران، شرکت ملی گاز و وزارت نفت جمهوری اسلامی اعلام کردند که توان پاسخگویی به همه مشترکان را ندارند و شهروندان برای جلوگیری از «قطعی گاز» باید در میزان مصرف متداول خود «صرفه‌جویی» کنند.

مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به اینکه بحث گاز یک «چالش عمده» در زنجیره فولاد ایران است که طی سال‌های اخیر «بسیار هم پررنگ شده»، افزوده است: از حدود چند سال گذشته «محدودیت‌های گازی» برای واحدها در زمستان اعمال می‌شد.

وحید یعقوبی متذکر شد که از «سال گذشته» این محدودیت‌های گاز «بسیار شدید شد» و حدود «دو ماه و نیم» واحدهای احیای مستقیم فولادی «یا تعطیل بودند یا با محدودیت بسیار شدید کار می‌کردند.»

رضا شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد نیز بیست و پنجم دی‌ماه به خبرگزاری «ایلنا» گفته بود «قطعی گاز و برق» در صنعت فولاد، کاهش «۲ میلیون تنی تولید فولاد» را به همراه خواهد داشت.

او با اعلام قطعی «۵۰ درصدی» برق صنایع، گفته بود: کمبود گاز باعث «قطعی برق صنایع» نیز شده است چراکه گاز فعلی جوابگوی «نیاز نیروگاه‌ها» برای «تولید برق» نیست.

به رغم اعمال تمام این «محدودیت‌های گازی» و تعطیلی بسیاری از صنایع کشور اما همچنان گاز «مشترکین خانگی» بسیاری در شهرهای ایران قطع است که روزهای گذشته مقامات دولتی بارها وعده اتصال «فوری» آنها را داده‌اند.

XS
SM
MD
LG