لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۲

زمستان سخت ایران؛ تعطیلی ادارات و مدارس چند استان در پی کمبود گاز


گاز ایران - آرشیو
گاز ایران - آرشیو

کمبود گاز و افزایش مصرف انرژی به خاطر زمستان سخت و کاهش دمای هوا موجب شده است که مقامات جمهوری اسلامی برای مقابله با این کمبود، ادارات، مدارس، و دیگر مشاغل را در برخی از استان‌های ایران تا آخر هفته و حتی در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل اعلام کنند.

مجتبی عبداللهی، استاندار البرز، روز چهارشنبه ۲۱ دی با اشاره به «کمبود جدی» گاز به دلیل عدم تناسب میزان تولید و مصرف، خواستار «مدیریت مصرف گاز در منزل و محل کار» شد و افزود که «ادارات و سازمان‌ها و مدارس» این استان ناگزیر تعطیل شده‌اند.

در شرق کشور نیز رئیس اتاق اصناف مشهد اعلام کرد که «بر اساس مصوبه ستاد انرژی خراسان رضوی تمام واحدهای صنفی، مجتمع‌های صنفی و پاساژهای مشهد به غیر از واحدهای عرضه‌کننده کالاهای اساسی و ضروری به علت برودت هوا و مدیریت مصرف انرژی از مورخ ۲۱ تا ۲۳ دی ماه باید از ساعت ۲۰ نسبت به تعطیلی واحد صنفی خود اقدام کنند.»

هادی مخملی، رئیس اتاق اصناف مشهد، در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به دستورالعمل مصوبه ستاد انرژی خراسان رضوی در پی بروز سرمای شدید و لزوم صرفه‌جویی در مصرف انرژی، از احتمال تمدید این «محدودیت فعالیت» تا روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده خبر داد.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، مدرسه‌ها و ادارات برخی دیگر از استان‌ها از جمله گلستان، زنجان، اردبیل، لرستان، مرکزی، و هرمزگان نیز تعطیل شده‌اند و یا فعالیت آنها به‌صورت غیرحضوری و دورکاری انجام می‌شود.

به گزارش مهر، مصرف گاز در بخش خانگی روز جاری از مرز ۶۵۰ میلیون لیتر گذشت و انتظار می رود که تا پایان روز به ۷۰۰ میلیون متر مکعب برسد.

یک منبع آگاه در رابطه با این موضوع به مهر گفت: «با ورود موج جدید سرما به کشور در ابتدای هفته آینده و افزایش مصرف گاز احتمال تعطیلی تهران در روزهای شنبه و یکشنبه وجود دارد.»

این منبع گفت که وزیر نفت در مکاتبه‌ای با معاون اول رئیس جمهور برای جلوگیری از خاموشی و قطع سراسری برق و گاز، خواستار تعطیلی کامل روزهای شنبه و یکشنبه تهران شد.

با این که ایران یکی از کشورهایی است که بزرگ‌ترین منابع گازی جهان را دارد، اما در بهره‌برداری از میدان انرژی خود موفق نبوده و منابع موجود پاسخگوی کامل نیازهای داخلی نیست.

به این ترتیب، در حالی که از ماه‌ها قبل مقامات و رسانه‌های حکومتی جمهوری اسلامی اروپا را به «زمستانی سخت» به علت کاهش واردات گاز از روسیه تهدید می‌کردند، اکنون کمبود گاز در ایران، کشوری که بنا بر ارزیابی‌ها دارنده دومین ذخایر بزرگ گاز جهان است، مشکلات گسترده‌ای را به وجود آورده است.

XS
SM
MD
LG