لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۵

کمبود گاز در ایران؛ یک مسوول: مردم بخاری‌ خانه خود را «۶ ساعت در روز» خاموش کنند


کمبود گاز در ایران. آرشیو
کمبود گاز در ایران. آرشیو

همزمان با کمبود گاز و افزایش مصرف انرژی به دلیل کاهش دمای هوا در ایران، یک مقام مسوول در شرکت ملی گاز ایران از مردم خواست یکی از بخاری خانه‌های خود را «به مدت ۶ ساعت در روز خاموش کنند» تا صرفه‌جویی شود.

محمدرضا جولایی، مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران، روز جمعه ۲۳ دی اعلام کرد شرایط کمبود گاز در کشور اکنون بحرانی شده است و به خبرگزاری ایلنا گفت در حال حاضر ۸۵۰ میلیون متر مکعب در روز گاز در کشور تولید می‌شود و طی ۲۴ ساعت گذشته مصرف بخش خانگی و تجاری به ۷۰۰ میلیون متر مکعب در روز رسیده است.

او گفت: «چند عامل در بروز شرایط کنونی دخیل هستند، یکی موضوع تداوم همین وضع است یعنی اگر یک روز رقم مصرف ۷۰۰ میلیون متر مکعب باشد مشکل نداریم اما اگر روز بعد هم مصرف در همین محدوده باشد مشکل خواهیم داشت، تداوم و فشار نقطه‌ای هم مهم است. در کل اگر مصرف از عدد ۶۵۰ میلیون متر مکعب بالاتر برود وارد شرایط بحرانی گاز شده‌ایم.»

جولایی تاکید کرد که برای خارج شدن از این اوضاع باید رقم مصرف گاز را به زیر ۵۷۰ میلیون متر مکعب در روز، یعنی ۱۰۰ میلیون متر مکعب کمتر از میزان مصرف کنونی، کاهش داد.

او گفت: «در حال حاضر ۶۰ تا ۷۰ درصد منازل از بخاری و مابقی از شوفاژ و پکیج جهت گرمایش استفاده می‌کنند. اگر مردم در منازل یک بخاری را به مدت ۶ ساعت در روز خاموش کنند ۴۰ تا ۵۰ میلیون متر مکعب در روز در کل کشور صرفه‌جویی می‌شود.»

با این که ایران یکی از کشورهایی است که بزرگ‌ترین منابع گازی جهان را در اختیار دارد، اما در بهره‌برداری از میدان انرژی خود موفق نبوده و منابع موجود پاسخگوی کامل نیازهای داخلی نیست.

به این ترتیب، در حالی که از ماه‌ها قبل مقامات و رسانه‌های حکومتی جمهوری اسلامی اروپا را به «زمستانی سخت» به علت کاهش واردات گاز از روسیه تهدید می‌کردند، اکنون کمبود گاز در ایران، کشوری که بنا بر ارزیابی‌ها دارنده دومین ذخایر بزرگ گاز جهان است، مشکلات گسترده‌ای را به وجود آورده است.

XS
SM
MD
LG