لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۲

بحران گاز و سرما در ایران؛ چمران: به‌گونه‌ای باشیم که رفتن ما مردم را خوشحال نکند


مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران
مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران

هم‌زمان با قطع گاز شهری در برخی مناطق ایران و سرمای شدید، رئیس شورای شهر تهران با بیان این که مقامات جمهوری اسلامی باید «به گونه‌ای» باشند که رفتنشان مردم را خوشحال نکند، به مردم توصیه کرد برای این که از سرما آسیب نبینند، «خودشان به خودشان» کمک کنند.

مهدی چمران، روز یک‌شنبه ۲۵ دی در جلسه شورای شهر تهران گفت: «مسئله سرمای سراسری کشور و کمبود گاز مسئله پراهمیتی است. درخواست ما این است که مردم خودشان به خودشان یاری برسانند که از این سرما آسیب نبینند.»

او همچنین با یادآوری سالروز خروج محمدرضا شاه از کشور، گفت که «باید از این موضوع درس عبرت بگیریم» و «باید به گونه‌ای باشیم که رفتن ما مردم را خوشحال نکند. بلکه عدم حضور ما مردم را ناراحت کند.»

اظهارات رئیس شورای شهر تهران در حالی است که اعتراضات سراسری ایران بیش از چهار ماه است جریان دارد و معترضان شعارهایی از جمله «فقر فساد گرونی، می‌ریم تا سرنگونی»، «آخوند باید گم بشه»، و «مرگ بر کل نظام» سر می‌دهند.

چمران که درباره سرمای شدید و کمبود گاز سخن می‌گفت، با تأکید بر این که «مشکلات فراوان است»، گفت: «یقینا دشمن نیز آرام نمی‌نشیند و هر روز ما را با مشکلات جدید مواجه خواهد کرد.»

کمبود گاز و افزایش مصرف انرژی در ایران موجب تعطیلی اصناف و ادارات، غیرحضوری شدن مراکز آموزشی، و کاهش ساعت کار نانوایی‌ها در برخی مناطق کشور شده است.

همچنین، بسیاری از جایگاه‌های عرضه سوخت گاز در نقاط مختلف کشور تعطیل شده‌اند و یا به صورت نوبتی کار می‌کنند.

پیش‌تر برخی مقام‌های جمهوری اسلامی کشورهای اروپایی را تهدید کرده بودند که به دلیل عدم تمکین به خواسته‌های تهران «زمستان سختی» در پیش خواهند داشت.

XS
SM
MD
LG