لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۶

اعتراض کانون صنفی معلمان تهران به ربودن و بستری کردن اجباری هاشم خواستار در بیمارستان روانی


کانون صنفی معلمان تهران با صدور بیانیه ای به ربودن و بستری کردن هاشم خواستار، از فعالان کانون صنفی معلمان مشهددر بیمارستان روانی واکنش نشان داد.

در این بیانیه که یکشنبه ۶ آبان در کانال تلگرامی نزدیک به کانون صنفی معلمان منتشر شد، آمده است که این کار می‌تواند «پیش درآمد حوادث دهشتبار جدیدی باشد» که به اعتقاد این کانون، از تحمل جامعه ملتهب کنونی ایران خارج است.

کانون صنفی معلمان تهران متذکر شده که در مورد سلامت روانی آقای خواستار شک نداشته و ندارد و اضافه کرده است: «بی تردید جریان‌هایی که این فکاهه را ساخته اند با اصرار بر نیاموختن از تاریخ، خود و افکارشان را در پیشگاه ملت مضحکه قرار داده اند.»

این تشکل صنفی در ادامه از نهادهای مدنی و مردم ایران خواسته است که با هوشیاری در مقابل این برخورد با آقای خواستار بایستند و به مسئولان هشدار داده است: «دست کم برای حفظ موقعیت خود، عوامل زیر مجموع را از ورود به چنین بازی‌های رسوایی بازدارند.»

پیش از این صدیقه مالکی، همسر هاشم خواستار، عضو کانون صنفی معلمان مشهد خبر داده بود که این فعال حقوق صنفی معلمان که روز اول آبان ناپدید شده بود، ابتدا ربوده‌ شده و سپس تحت تدابیر امنیتی در یک بیمارستان اعصاب و روان بستری شد.

خانم مالکی در گفت و گو با صدای آمریکا از تلاش سابقه‌دار دستگاه امنیتی برای «روانی» معرفی کردن این فعال حقوق معلمان خبر داده و گفته بود که برخلاف ادعای دستگاه امنیتی، او در سلامت کامل به سر می‌برد و هیچ‌گونه سابقه بیماری به جز فشار خون ندارد که آن هم نتیجه زندانی شدن در سال ۸۸ است.

به گفته او، ماموران امنیتی پیشتر در دوران زندانی بودن این فعال حقوق معلمان پیشنهاد داده بود تا اعتراف کند که بیماری اعصاب و روان دارد و از زندان آزاد شود.

برخورد با فعالان صنفی معلمان در هفته‌های اخیر شدت گرفته است.

اوایل مهر، شش فعال صنفی معلمان که در تجمع اردیبهشت امسال بازداشت شده بودند، هر یک به ۹ ماه زندان و جریمه بدل از شلاق محکوم شدند.

چندی بعد نیز در پی اعتصاب سراسری معلمان، تعدادی از معلمان معترض به دستگاه قضایی احضار شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG