لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۷

وزارت خارجه آمریکا از اعتصاب معلمان و کامیون‌داران در ایران حمایت کرد


هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

در پی اعتصاب سراسری معلمان و کامیون‌داران در روزهای گذشته، وزارت خارجه آمریکا از حق مردم ایران برای بیان مسالمت آمیز خواسته هایشان حمایت کرد.

هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پیام توئیتری اعلام کرد که این وزارتخانه گزارش‌ها درباره اعتصاب‌های سراسری در ایران را دنبال کرده و از حق مردم ایران برای بیان مسالمت‌آمیز خواسته‌هایشان پشتیبانی می‌کند.

در ادامه پیام سخنگوی وزارت خارجه آمریکا آمده است: «این اعتصاب‌ها پیامی برای رژیم ایران دارد: هدر دادن سرمایه ایران در خارج را متوقف کنید و به نیازهای مردم خود توجه کنید.»

پیام سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر دوشنبه به وقت واشنگتن، همزمان با پایان دومین روز اعتصاب معلمان و فرهنگیان سراسر ایران به وضعیت اقتصادی و مشکلات آموزشی، منتشر شد.

معلمان شهرهای مختلف ایران روزهای ۲۲ و ۲۳ مهر در پی اعلام شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دست به تحصن زده و از حضور در کلاس‌های درس خودداری کردند.

معلمان معترض با در دست داشتن پلاکاردهایی «تحصیل رایگان برای همه شهروندان»، «عدالت آموزشی»، و «اعطای مدارک بالاتر به معلمان»، «افزایش حقوق متناسب با تورم»، «بیمه فراگیر»، و «آزادی معلمان زندانی» را خواستار شدند.

در جریان این دور از تحصن، محمدرضا رمضان‌زاده، رئیس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان و دبیر کانون صنفی معلمان خراسان شمالی بازداشت شد.

از سوی دیگر، اعتصاب رانندگان و کامیونداران در هفته‌های گذشته با بازداشت‌های گسترده و تهدید برخی از اعتصاب کنندگان به مجازات اعدام، روبرو شد.

فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل روز شنبه در بیانیه‌ای تهدید بازداشت شدگان اعتصاب رانندگان و کامیونداران به اعدام توسط یک مقام قضایی جمهوری اسلامی را محکوم کرد.

پیشتر نیز اعتصاب‌هایی در بازار برخی از شهرهای ایران در اعتراض به گرانی و نوسان شدید قیمت ها صورت گرفته بود که با برخورد نیروهای امنیتی مواجه شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG