لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ایران ۰۰:۰۳

تحصن معلمان در ایران برای دومین روز ادامه یافت؛ برخورد قضایی با برخی معترضان در روز نخست اعتراض


دومین روز تحصن معلمان در شهرهای مختلف ایران

معلمان در حالی برای دومین روز در شهرهای مختلف ایران تحصن کردند که خبرها حاکی از بازداشت رئیس شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران است.

براساس تصاویر و خبرهای منتشر شده در فضای مجازی ، معلمان و فرهنگیان روز دوشنبه ۲۳ مهرماه هم در شهرهای مختلف ایران از جمله قم، بابل، کرمانشاه، رفسنجان، ساری، اصفهان، کرج، همدان، سنندج، دیواندره، اهواز تحصن کردند.

معلمان معترض که در مدرسه ها حضور دارند، با در دست داشتن پلاکاردهایی «تحصیل رایگان برای همه شهروندان»،« عدالت آموزشی» و «اعطای مدارک بالاتر به معلمان»، «افزایش حقوق متناسب با تورم»، «بیمه فراگیر» و «آزادی معلمان زندانی» را خواستار شدند.

این دور از تحصن در حالی به دومین روز رسیده که حکومت ایران با این اعتراضات برخورد قضایی داشته است. از جمله، روز گذشته «محمدرضا رمضان‌زاده» رئیس شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان و دبیر کانون صنفی معلمان خراسان شمالی بازداشت شد.

گفته می شود که او از ابتدای بازداشت دست به اعتصاب غذا زده است. با این حال معلمان معترض همچنان دست از تحصن نکشیده‌اند و با انتشار ویدئو و عکس اعتراض خود را به وضعیت معیشتی ابراز می کنند.

یکی از معلمان در ویدئویی ابراز امیدواری کرد که مسئولان صدای آن ها را بشنوند.

معلم دیگری با انتشار ویدئو از پایین بودن بودجه آموزش و پرورش و دستمزد فرهنگیان گلایه کرد و گفت « آقایان تنها زمانی که در مقام صحبت قرار می‌گیرند در مورد مقام معلم حرف می زنند. با این سیستم آموزشی مردم از آموزش پرورش روگردانند و معلم از تدریس خود بیزار است.»

حرف های یک معلم معترض در دومین روز تحصن معلمان و فرهنگیان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:02 0:00

اعتصاب سراسری معلمان با فراخوانی که از سوی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران از روز ۲۲ مهرماه آغاز شده است. این تشکل صنفی در بیانیه‌ایی از معلمان خواست که در دفتر مدرسه تحصن کنند.

معلمان اردیبهشت امسال نیز مقابل سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی تجمع صنفی برگزار کردند که با یورش پلیس و بازداشت تعدادی از معترضان روبرو شد.

بازداشت فعالان صنفی معلمان اعتراض نهادهای مدافع حقوق بشر و برخی تشکل های صنفی خارجی، از جمله پنج سندیکای کارگری فرانسه را در پی داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG