لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۱

معلمان و فرهنگیان در شهرهای مختلف ایران تحصن کردند


تصاویر و خبرهای منتشر شده در فضای مجازی از تحصن اعتراضی معلمان و فرهنگیان در شهرهای مختلف ایران حکایت دارد.

در این تصاویر که در شبکه‌های اجتماعی و برخی سایت‌های خبری منتشر شد، معلمان و فرهنگیان در محل کار خود با در دست گرفتن پلاکاردهایی خواسته های خود را اعلام کردند.

معلمان در این تحصن، تحصیل رایگان برای همه شهروندان، عدالت آموزشی و اعطای مدارک بالاتر به معلمان، افزایش حقوق متناسب با تورم، بیمه فراگیر، آزادی معلمان زندانی و بهبود وضعیت مدارس را از جمله خواسته های خود بیان کردند.

در روزهای گذشته شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان خواستار تحصن اعتراضی فرهنگیان سرتاسر ایران شده بود.

این شورا اعلام کرده بود که معلمان در روزهای ۲۲ و ۲۳ مهر ماه در مدارس حاضر شده اما در اعتراض به مشکلات صنفی خود سر کلاس حاضر نشوند.

یکی از خواسته های معلمان آزادی محمد حبیبی، اسماعیل عبدی، محمود بهشتی لنگرودی و دیگر معلمان زندانی است.

معلمان اردیبهشت امسال نیز مقابل سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی تجمع صنفی برگزار کردند که با یورش پلیس و بازداشت تعدادی از معترضان روبرو شد.

از جمله بازداشت شدگان پس از این تجمع محمد حبیبی، فعال صنفی فرهنگیان و عضو هیات مدیره کانون معلمان استان تهران است که به بیش از ۱۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد و طبق قانون، هفت سال و نیم آن قابل اجرا است. پرونده او به دادگاه تجدیدنظر رفته است.

سوم مهر امسال همچنین اعلام شد که شش تن که در تجمع معلمان در ۲۰ اردیبهشت امسال بازداشت شده بودند، از سوی شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری هر یک به تحمل ۹ ماه حبس تعزیری و پرداخت ۵۰ هزار تومان جریمه نقدی بدل از ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند.

بازداشت فعالان صنفی معلمان اعتراض نهادهای مدافع حقوق بشر و برخی تشکل های صنفی خارجی، از جمله پنج سندیکای کارگری فرانسه را در پی داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG