لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۸

برخورد امنیتی با اعتراضات سراسری معلمان در ایران ادامه دارد؛ ۶ معلم در سقز احضار شدند


رسانه های نزدیک به معلمان عکس این افراد را منتشر کرده اند.
رسانه های نزدیک به معلمان عکس این افراد را منتشر کرده اند.

تعدادی از معلمان که در روزهای ۲۲ و۲۳ مهرماه در شهرهای مختلف ایران دست به تحصن زده بودند، از سوی نهادهای امنیتی احضار شدند.

خبرها حاکی از احضار تعدادی از معلمان تحصن کننده در شهرهای تهران، قزوین، بجنورد، سقز، مریوان، کرمانشاه و الیگودرز است.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی هم گزارش داد که شش تن از معلمان در شهرهای سقز به نام های «طاهر قادرزاده»، «سلیمان عبدی»، «علی حسینی»، «احمد قادری»،«‌حمید یزدانی» و «خالد عبدالهی» به نهادهای امنیتی احضار شدند.

علت فراخواندن این معلمان «شرکت در اعتصابات صنفی» اعلام شده است.

اعتصاب سراسری معلمان از روز نخست با بازداشت «محمدرضا رمضان‌زاده» رئیس شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان و دبیر کانون صنفی معلمان خراسان شمالی رنگ و بوی امنیتی به خود گرفت.

این اعتراضات با فراخوانی از سوی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، از روز ۲۲ مهرماه آغاز شد. این تشکل صنفی در بیانیه‌ خود از معلمان خواست که در دفتر مدرسه تحصن کنند.

معلمان معترض که در مدرسه ها حضور داشتند، با در دست داشتن پلاکاردهایی «تحصیل رایگان برای همه شهروندان»،« عدالت آموزشی» و «اعطای مدارک بالاتر به معلمان»، «افزایش حقوق متناسب با تورم»، «بیمه فراگیر» و «آزادی معلمان زندانی» را خواستار بودند.

معلمان اردیبهشت امسال نیز مقابل سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی تجمع صنفی برگزار کردند که با یورش پلیس و بازداشت تعدادی از معترضان روبرو شد.

بازداشت فعالان صنفی معلمان اعتراض نهادهای مدافع حقوق بشر و برخی تشکل های صنفی خارجی، از جمله پنج سندیکای کارگری فرانسه را در پی داشت.

چندی پیش وزارت خارجه آمریکا هم از اعتصاب سراسری معلمان و کامیون‌داران و حق مردم ایران برای بیان مسالمت آمیز خواسته هایشان حمایت کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG