لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۳

معلمان در شهرهای مختلف ایران برای بار دوم تحصن کردند


معلمان روز سه‌شنبه در شهرهای مختلف ایران تحصن کردند.
معلمان روز سه‌شنبه در شهرهای مختلف ایران تحصن کردند.

معلمان در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به تداوم حبس برخی از همکاران خود و رسیدگی به خواسته‌های صنفی بار دیگر دست به تحصن زدند.

معلمان روز سه‌شنبه ۲۲ آبان، در شهرهای مختلف ایران از جمله اهواز، همدان، سقز، البرز، شیراز، مریوان، اردبیل، یزد، اصفهان، سنندج، کرمانشاه، بابل، جلفا، خمینی‌شهر، بانه، قزوین، و شهریار در استان تهران دست به تحصن زدند.

این دومین دور از تحصن اعتراضی معلمان است که بر اساس فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه برگزار می‌شود.

این شورا پیش از این در یک بیانیه اعلام کرد: «ما راه‌های گوناگون را طی کرده ایم و چون مورد بی توجهی قرار گرفته ایم ۲۲ و ۲۳ آبان‌ماه دوباره دست به تحصن خواهیم زد.»

معلمان معترض که در مدارس تحصن کرده‌اند با در دست داشتن کاغذهایی خواهان رسیدگی به خواسته‌های صنفی خود از جمله «تحصیل رایگان برای همه شهروندان»، «عدالت آموزشی» و «اعطای مدارک بالاتر به معلمان»، «افزایش حقوق متناسب با تورم» و «بیمه فراگیر» هستند.

تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد که آن‌ها این‌بار نیز بر آزادی «معلمان زندانی» تاکید دارند.

تحصن معلمان در مدرسه «تکلو» کرمانشاه
تحصن معلمان در مدرسه «تکلو» کرمانشاه


معلمان ایران پیش از این نیز در روزهای ۲۲ و ۲۳ مهرماه در مدارس شهرهای مختلف دست به تحصن زده بودند.

اعتصاب سراسری معلمان در مهرماه با بازداشت «محمدرضا رمضان‌زاده» رئیس شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان و دبیر کانون صنفی معلمان خراسان شمالی رنگ و بوی امنیتی به خود گرفت.

بازداشت فعالان صنفی معلمان اعتراض نهادهای مدافع حقوق بشر و برخی تشکل های صنفی خارجی، از جمله پنج سندیکای کارگری فرانسه را در پی داشت.

چندی پیش وزارت خارجه آمریکا هم از اعتصاب سراسری معلمان و کامیون‌داران و حق مردم ایران برای بیان مسالمت آمیز خواسته هایشان حمایت کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG