لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۸

پنج سندیکای کارگری فرانسه خواستار آزادی فعالان صنفی معلمان شدند


فعالان صنفی معلمان، از راست محمد حبیبی، بهشتی لنگرودی و اسماعیل عبدی
فعالان صنفی معلمان، از راست محمد حبیبی، بهشتی لنگرودی و اسماعیل عبدی

پنج سندیکای کارگری فرانسه در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رهبر جمهوری اسلامی ایران از او خواسته‌اند نسبت به وضعیت «محمد حبیبی» معلم زندانی دربند، توجه ویژه‌ای داشته باشد.

در این نامه ضمن اشاره به وضعیت این فعال صنفی معلمان که از دریافت خدمات درمانی مناسب محروم است آمده: «حبس محمد حبیبی تخطی از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی صنفی است، از این رو ما خواستار آزادی فوری او هستیم.»

فعالان صنفی کارگری در فرانسه همچنین در نامه خود آورده اند: «به دلیل نقض همین حقوق، ما آزادی فوری و بی قید و شرط همه فعالان زن و مرد زندانی، از جمله اسماعیل عبدی و محمود بهشتی لنگرودی، معلمان دربند را خواستاریم، کسانی که هدفی جز فعالیت های سندیکائی و دفاع از حقوق قانونی مزدبگیران ندارند.»

پنج سندیکای کارگری فرانسه رونوشتی از نامه خود را به حسن روحانی، رئیس جمهور، صادق لایجانی رئیس قوه قضائیه و سفیر ایران در پاریس نیز ارسال کرده اند.

محمد حبیبی، معلم، فعال صنفی فرهنگیان و عضو هیات مدیره کانون معلمان استان تهران، که در تهران زندانی است، به هفت سال و نیم حبس محکوم شد.

خرداد ماه گذشته سازمان آموزش بین‌الملل، بزرگترین اتحادیه معلمان جهان، با صدور بیانیه‌ای بازداشت محمد حبیبی، فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران، اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان و دیگر معلمان دربند را محکوم کرده و خواستار آزادی آنها شده بود.

اتحادیه آموزگاران بریتانیا در هفته‌های اخیر با راه اندازی کارزاری اینترنتی خواستار حمایت جامعه جهانی از آزادی اسماعیل عبدی، معلم زندانی در ایران، شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG