لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۷

اخبار متفاوت از آمار تلفات نظامی ایران در سوریه؛ از ۵۶ تا ۱۵۰ نفر


روح‌الله قربانی از کشته‌های سپاه در عملیات موسوم به محرم
روح‌الله قربانی از کشته‌های سپاه در عملیات موسوم به محرم

وبسایت امنیتی "مشرق" خبر داده که "تعداد قطعی" نظامیان ایرانی کشته شده در سوریه و در "عملیات محرم" تا روز چهارشنبه ۲۷ آبان، به ۵۶ نفر رسید. این درحالی است که برخی دیگر منابع خبری، آمار متفاوتی گزارش کرده اند.

در روزهای اخیر با انتشار برخی اخبار ضد و نقیض درباره رقم تلفات نظامی ایران در سوریه، این آمار مورد تردید قرار گرفته است. از جمله روزنامه "اصفهان زیبا" خبر داده که استان اصفهان با "۵۰ شهید" سومین استان در تعداد "شهدای مدافع حرم" است. با فرض صحت این خبر، تعداد کشته‌شدگان ایرانی از ۱۵۰ نفر هم فراتر خواهد رفت.

مقامات ایران بارها تاکید کرده‌اند که حضور نظامی ایران در سوریه "مستشاری" است اما تا زمان کشته شدن سردار حسین همدانی، یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اخبار و جزئیات مربوط به نظامیان ایران در سوریه کمتر توسط رسانه‌های رسمی ایران پوشش داده می‌شد.

پس از آن انتشار عکس‌ها و اخبار کشته شدن نیروهای سپاه و بسیج در دستور کار برخی وبسایت‌های منتسب به نهادهای امنیتی قرار گرفت.

روز چهارم آبان ماه حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی جزئیاتی از حضور نیروهای نظامی ایران در سوریه را بیان کرد و گفت که تعداد تلفات سپاه در سوریه "زیاد نیست، منتهی نسبت به گذشته بیشتر به چشم می‌آید."

به گفته این مقام ارشد نظامی ایران، نیروهای سپاه در چهار سطح راهبردی، عملیاتی، تاکتیکی و فنی به ارتش سوریه کمک می‌کنند.

حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر امور خارجه از جمله مقاماتی است که به صراحت حضور نظامی ایران در سوریه را مانع سقوط دمشق و دولت بشار اسد می‌داند.

شش نظامی دیگر کشته شدند

در آخرین گزارش‌ها از کشته های ایران در سوریه، برخی خبرگزاری‌ها از کشته شدن ۶ نظامی دیگر ایران در نبرد با مخالفان دولت بشار اسد خبر دادند.

خبرگزاری فارس روز چهارشنبه ۲۷ آبان گزارش داد که محمد رضا ابراهیمی، بهزاد سیفی و ستار عباسی روز سه شنبه در سوریه کشته شده‌اند.

این خبرگزاری، محمد رضا ابراهیمی را از اهالی استان اصفهان، بهزاد سیفی را از استان فارس و ستار عباسی را از استان کرمانشاه معرفی کرد.

این در حالیست که طی دو روز گذشته نیز اخبار متفاوتی که در رسانه‌های نزدیک به نهادهای امنیتی و نظامی ایران منتشر شد، از کشته شدن سه عضو دیگر سپاه پاسداران در سوریه حکایت داشت. بر اساس این گزارش‌ها، تشییع جنازه ایمان خزائی‌نژاد در جهرم و مصطفی موسوی در تهران روز دوشنبه ۲۵ آبان برگزار شد. محمد حسین قربانی نیز که پیشتر در سوریه زخمی شده بود، سه‌شنبه جان سپرد.

XS
SM
MD
LG