لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۸

حسین همدانی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در سوریه کشته شد


حسین همدانی، یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سوریه کشته شد.

روابط عمومی کل سپاه پاسداران با تایید خبر مرگ "سردار سرتیپ پاسدار حسین همدانی" اعلام کرده که او عصر روز پنج‌شنبه ۱۶ مهر "در حین انجام ماموریت‌های مستشاری در حومه شهر حلب به‌دست تروریست‌های داعشی" کشته شده است.

رئیس‌جمهوری ایران در پیام تسلیتی آقای همدانی را "مجاهد خستگی‌ناپذیر جبهه‌های حق علیه باطل" نامیده است. حسن روحانی هم اشاره کرده که سردار ارشد سپاه پاسداران در "ماموریت مستشاری" کشته شده است.

اشاره مکرر بر ماموریت مستشاری(مشاوره‌ای) به منظور تاکید بر اظهارات رسمی مقامات ارشد ایران است که پیش از این بارها هرگونه حضور نظامی در سوریه را تکذیب کرده و همکاری‌های خود را مشورتی می‌داند.

وزیر امور خارجه ایران و جمعی دیگر از مقامات نیز پیام‌های جداگانه تسلیت صادر کرده‌اند. در این بین، مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح دولت آمریکا را "مسئول به شهادت رسیدن سردار همدانی" دانست و گفت: " مقاومت اسلامی انتقام خون شهید همدانی و دیگر شهیدان را خواهد گرفت."

خبرگزاری تسنیم به نقل از گلعلی بابایی، رئیس سابق سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس خبر داده که آقای همدانی روز دوشنبه ۱۳ مهر ماه به دیدار رهبر جمهوری اسلامی رفته و درباره کتاب‌های ترجمه شده مدنظر او به زبان عربی صحبت کرده‌اند.پ

از فرماندهی سپاه تهران تا سوریه

حسین همدانی که مشخص نیست در سوریه چه سمتی داشته پیش از این مناصب مهمی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برعهده داشته است. آخرین سمت رسمی اعلام شده او فرماندهی "سپاه محمد رسول الله(ص) تهران" بود.

وظیفه این نیروی نظامی برقراری امنیت پایتخت ایران در مواقع بحرانی است و مسئولیت اصلی سرکوب معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در تابستان ۱۳۸۸ نیز به این بخش از سپاه واگذار شد.

آقای همدانی در آبان همان سال به فرماندهی "سپاه محمد رسول الله(ص) تهران" رسید و سرکوب شدید معترضان در روز عاشورای آن سال در زمان فرماندهی حسین همدانی رخ داد.

او در زمستان سال گذشته و در زمانی که زمزمه تلاش برای رفع حصر رهبران جنبش اعتراضی بالا گرفته بود، اعلام کرد که میرحسین موسوی و مهدی کروبی حتی اگر "توبه" هم کنند٬ بخشیده نخواهند شد.

این سردار ارشد سپاه همچنین گفته بود که در سال ۸۸ و در جریان اعتراضات ۸۳۰ نفر "قطع نخاع" شدند که این بخش از سخنان او بلافاصله پس از انتشار توسط خبرگزاری‌های رسمی ایران سانسور شد.

حسین همدانی(نفر اول سمت راست) در جمع فرماندهان سپاه در دیدار با آیت‌الله خامنه‌ای - ۱۳۹۰
حسین همدانی(نفر اول سمت راست) در جمع فرماندهان سپاه در دیدار با آیت‌الله خامنه‌ای - ۱۳۹۰

XS
SM
MD
LG