لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۱

امیرعبداللهیان: حضور نظامی ایران نبود، دمشق سقوط کرده بود


حسین امیرعبداللهیان معاون عربی آفریقای وزارت امور خارجه ایران - آرشیو
حسین امیرعبداللهیان معاون عربی آفریقای وزارت امور خارجه ایران - آرشیو

معاون وزیر امور خارجه حضور نظامی ایران در سوریه را مانع سقوط دمشق و دولت بشار اسد دانست.

حسین امیرعبداللهیان، در سخنرانی خود در مراسمی در دانشگاه صنعتی شریف تهران گفت: "اگر حمایت مستشاری ما در کنار ارتش و رهبری سوریه نبود، دمشق در سه سال اول دو بار در معرض سقوط کامل قرار گرفته بود."

به گزارش خبرگزاری ایرنا، معاون عربی آفریقای وزارت امور خارجه ایران که در مراسم گرامیداشت نظامیان ایرانی کشته شده در سوریه سخن می‌گفت، با اشاره به حضور ایران در اجلاس بحران سوریه در وین گفت: "ما پنج سال سنگین‌ترین هزینه را کردیم و بهترین عزیزان ما به شهادت رسیدند و باید در مذاکرات بهترین دستاورد را داشته باشیم."

ایران از آغاز بحران و جنگ داخلی در سوریه مهم ترین پشتیبان دولت بشار اسد در نبرد با مخالفان بوده است. منابع غربی پیشتر اعلام کرده بودند که ایران هر سال میلیاردها دلار برای کمک به بشار اسد هزینه می‌کند.

از سوی دیگر ایران از آغاز درگیری‌ها اعلام کرده است که نظامیان این کشور به عنوان مستشار نظامی در کنار ارتش سوریه حضور دارند، در حالی که مخالفان مسلح دولت بارها اعلام کرده اند که نظامیان ایرانی در کنار نیروهای رزمی دولت سوریه می‌جنگند.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران، تنها در عملیات اخیر نیروهای دولتی سوریه علیه مخالفان مسلح، حدود ۵۰ نیروی سپاه و بسیج کشته شده‌اند.

آقای امیرعبداللهیان که از نشست وین ۲ درباره آینده سوریه بازگشته بود، در بخش دیگری از سخنان خود دلیل حضور ایران در این گفتگوها را تاثیرگذاری بر مذاکرات دانست، به طوری که به گفته او "تاثیر کشورهایی که نقش منفی در سوریه دارند کنترل شود."

این گفته‌های او درحالی است که ایران تا دور جدید گفت و گوها در ۳۱ اکتبر، به مذاکرات سوریه دعوت نشده بود و نقش آفرینی ایران در این گفت و گوها همواره با مخالفت برخی کشورها از جمله عربستان سعودی مواجه شده بود. عربستان در بحران سوریه از مخالفان دولت حمایت می‌کند، اما ایران حامی اصلی دولت بشار اسد است.

آخرین دور مذاکرات درباره سوریه روز شنبه ۱۵ نوامبر (۲۴ آبان ماه) در وین پایتخت اتریش به پایان رسید.

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده پس از این نشست گفت که قرار است ظرف شش ماه پس از آغاز مذاکرات، طرفین بر سر تشکیل یک دولت موقت معتبر، فراگیر و غیرفرقه‌ای به توافق برسند، که مسئولیت تدوین قانون اساسی جدید و تدارک برگزاری انتخابات سوریه ظرف یک سال را برعهده خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG