لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۳

محافظ سابق محمود احمدی‌نژاد در سوریه کشته شد


Warga desa menyaksikan letusan Gunung Sinabung dari Kabupaten Karo, Sumatra Utara.
Warga desa menyaksikan letusan Gunung Sinabung dari Kabupaten Karo, Sumatra Utara.

روز جمعه رمضان شریف مسئول روابط عمومی کل سپاه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس خبر کشته شدن ۱۵ عضو سپاه پاسداران طی ۲۴ ساعت را تکذیب کرد اما تایید کرد که دو عضو "سپاه انصار" به نام‌های عبدالله باقری نیارکی و امین کریمی در سوریه کشته شده‌اند.

از سوی دیگر خبرگزاری فارس نیز خبر داده که رضا خاوری از فرماندهان تیپ فاطمیون در سوریه و "در حین انجام ماموریت" کشته شده است.

رسانه‌های ایران جزئیات بیشتری از ماموریت و چگونگی کشته شدن این سه عضو سپاه منتشر نکرده‌اند. تنها در مورد آقای باقری، محافظ رئیس‌جمهوری سابق گفته شده که او ۳۴ ساله و صاحب دو فرزند دختر بوده است.

محافظان رئیس جمهوری ایران اعضای یک بخش ویژه از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند که مسئولیت حفاظت سران سه قوه کشور و سایر مقامات ارشد را برعهده دارند.

همزمان خبرهای ضد و نقیضی توسط وبسایت‌های خبری ایران درباره مرگ ۱۵ ایرانی در سوریه منتشر شده است.

در روزهای اخیر انتشار اخبار کشته شدن نیروهای نظامی ایران در سوریه افزایش پیدا کرده است. روز سه‌شنبه جسد نادر حمید دیلمی، از فرماندهان سپاه پاسداران جمهوری اسلامی که در سوریه کشته شده، طی مراسمی با حضور مقامات محلی وارد استان خوزستان شد.

روز دوشنبه نیز اعلام شد مسلم خیزاب، که سال‌ها مسئولیت یک گردان از لشکر ۱۴ امام حسین سپاه را در اختیار داشت، "در حال ماموریت مستشاری" در سوریه کشته شده است.

ایران که نظامیان خود در سوریه را "مدافعان حرم" می‌خواند، اعلام کرده است پاسداران ایرانی تنها به عنوان مستشار و مشاور نظامی در سوریه حضور دارند.

حسین همدانی که روز پنج‌شنبه ۱۶ مهر در حومه شهر حلب کشته شد، عالی ترین مقام نظامی ایران است که در سوریه کشته شده است.

XS
SM
MD
LG