لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۰

اعلام نام شش نفر از کشته‌شدگان جدید سپاه در سوریه، طی یک روز


موسی جمشیدیان از اعضای سپاه که در سوریه کشته شد
موسی جمشیدیان از اعضای سپاه که در سوریه کشته شد

خبرگزاری‌ها در ایران در خبرهایی جداگانه از کشته شدن شش عضو دیگر سپاه پاسداران در سوریه خبر دادند.

این گزارش ها در حالی روز یکشنبه ۱۷ آبان منتشر شده است که پیشتر آمار کشته‌ها پاسداران در سوریه به دست کم ۳۸ نفر رسیده بود. این نظامیان همگی طی هفته‌های اخیر و در عملیاتی که برخی از خبرگزاری‌ها از آن با عنوان عملیات بزرگ محرم نام می‌برند، کشته شده‌اند.

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، روز یکشنبه از کشته شدن میثم مدواری، علی تمام‌زاده و اسماعیل سیرت‌نیا در سوریه خبر داده است. این خبرگزاری در خبری جداگانه، از محمد حسین خانی و موسی جمشیدیان با عنوان "مدافعان حرم حضرت زینب" که در سوریه جان باخته اند، نام برده است.

به نوشته این خبرگزاری موسی جمشیدیان، سرگرد لشگر ۸ نجف آباد و فرمانده یک گروهان زرهی در این لشگر بود که جنازه او روز یکشنبه در نجف آباد تشییع شد.

گزارش دیگری هم از کشته شدن محمد حسین عزیزآبادی، عضو تیپ مستقل زرهی امام رضا، در سوریه خبر می‌دهد.

این گزارش‌ها در حالی منتشر شده است که در روزهای جمعه و شنبه نیز اخباری مبنی بر کشته شدن سه نظامی دیگر ایرانی در سوریه منتشر شد و آمار کشته‌ها را به ۳۸ نفر رساند. خبر کشته شدن امیر حسین هیودی، از اعضای سپاه دزفول یک روز پیش از کشته شدن محمد حسین عزیزآبادی منتشر شد.

نام قدیر سرلک و روح الله قربانی نیز روز جمعه ۱۵ آبان به کشته شدگان سپاه در سوریه اضافه شد. بر این اساس تعداد اعضا و فرماندهان سپاه که تاکنون در سوریه کشته شده‌اند به دست کم ۴۴ نفر رسیده است.

ایران اعلام کرده است که نیروهای نظامی این کشور تنها به فعالیت مستشاری و مشاوره به نیروهای دولتی سوریه می‌پردازند اما مخالفان سوری از مشارکت نیروهای سپاه در کنار نیروهای بشار اسد در جنگ علیه مخالفان خبر می‌دهند. از سوی دیگر منابع غربی اعلام کرده‌اند که طی ماه‌های اخیر نیروهای ایران در سوریه به حدود دو هزار نفر رسیده است.

این گزارش‌ها در حالیست که علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی روز شنبه ۱۶ آبان در یک برنامه تلویزیونی تلاش برای حفظ حکومت بشار اسد را به حفظ امنیت ایران مربوط دانست و گفت که اگر دولت سوریه سقوط کند، "تکیلف مردم عراق و لبنان چیست و اگر این کشورها از این سقوط آسیب ببینند، تکلیف ما و تهران چیست؟"

ایران در بحران سوریه از دولت بشار اسد حمایت می‌کند و در مقابل عربستان، آمریکا و برخی از کشورهای عرب منطقه از شورشیان سوری حمایت می‌کنند. نیروهای دولتی سوریه طی هفته های اخیر همزمان با آغاز حمایت هوایی روسیه از این نیروها، عملیات بزرگی را علیه شبه نظامیان مخالف دولت آغاز کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG