لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۲

اختلاف روحانی - لاریجانی به رده دوم مدیران دو قوه رسید


صالحی امیری وزیر ارشاد (راست) و منتظری دادستان کل ایران
صالحی امیری وزیر ارشاد (راست) و منتظری دادستان کل ایران

یک هفته بعد از چند انتقاد مستقیم و جنگ لفظی بین روسای دولت و قوه قضاییه ایران، روز شنبه دو مقام ارشد این قوا انتقاداتی در ادامه این جنگ لفظی حسن روحانی و صادق لاریجانی طرح کردند.

روز شنبه ۱۸ دی، رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در یک سرمقاله در روزنامه ایران نوشت پاسخ صادق لاریجانی به سخنان حسن روحانی رئیس جمهوری ایران سخنی«شایسته بزرگان نبود».

در پی انتقاد آقای روحانی مبنی بر اینکه قوه قضاییه بابک زنجانی را برای «کشف حقیقت» تخلفات مالی به وزارت اطلاعات نداده، صادق لاریجانی از کودتای دولت و وزارت خارجه ایران سخن گفت و حتی بطور ضمنی رئیس جمهوری ایران را متهم کرد در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ از بابک زنجانی از طریق برادر حسن روحانی کمک مالی هنگفتی دریافت کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مطلب خود نوشته انتظار بود سخنان آقای روحانی «پاسخ متناسبی» دریافت کند اما پاسخ رئیس قوه قضائیه «تناسبی» با این انتظار نداشت.

روز شنبه همچنین بانک مرکزی ایران نیز به سخنان صادق لاریجانی واکنش داد و نوشت هیات های این بانک برای بررسی ادعای زنجانی به کشورهایی چون مالزی، تاجیکستان و ترکیه سفر کرد اما ادعای آقای زنجانی دروغ بود.

پیشتر وزیر خارجه هم در بیانیه ای اعلام کرد در دو سال گذشته با قوه قضاییه همکاری کامل داشته است.

تلاش برای آشتی از سوی مقام ارشد قوه قضاییه

در روزهای گذشته غلامحسین محسنی اژه ای معاون قوه قضاییه و سخنگوی این قوه در دفاع از صادق لاریجانی انتقادات تندی علیه دولت روحانی مطرح کرد.

روز شنبه محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران با تلطیف این انتقادات و اختلاف روسای دولت و قوه قضاییه، گفت حملات لفظی متقابل میان مقام‌های عالی دولت و قوه قضاییه ایران اختلاف خانوادگی است و آن را به دشمنی نسبت داد که «آتش بیار معرکه» شده است.

به گفته ، آقای منتظری بالاخره دو برادر و دو عضو یک خانواده نیز اختلافی پیدا می کنند که حل شدنی است.

هرچند حسن روحانی و صادق لاریجانی در موضوعات دیگری در سه سال گذشته اختلاف نظر داشتند اما کمتر این اختلافات علنی شده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG