لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۲

نقش حسین فریدون در جدال دولت و قوه قضائیه؛ مجلس خواستار برخورد با برادر روحانی


حسین فریدون، برادر حسن روحانی
حسین فریدون، برادر حسن روحانی

۴۶ نماینده مجلس: با حسین فریدون «برخورد» کنید / محمدعلی پورمختار، عضو کمیسیون قضایی: روحانی برادرش را به قوه قضائیه معرفی کند / علیرضا زاکانی، نماینده سابق مجلس: روحانی شفاف‌سازی را از حسین فریدون شروع کند

با افزایش تنش میان قوه قضائیه و دولت ایران، بار دیگر پای حسین فریدون، برادر حسن روحانی به میان آمده و ۴۶ نماینده مجلس خواستار «برخورد» با او شده‌اند.

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه می‌گوید بابک زنجانی مدعی است به ستاد انتخاباتی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ کمک مالی کرده است. او از فرد خاصی نام نبرد اما پیش از این و در سال ۱۳۹۳ هفته نامه ۹ دی همین اتهام را به حسین فریدون، دستیار ویژه رئیس جمهوری وارد کرده بود.

حمید رسایی، نماینده سابق مجلس و مدیرمسئول هفته‌نامه ۹دی مدعی شده بود که بابک زنجانی برای کمک به ستاد روحانی پنج میلیارد تومان را در اختیار حسین فریدون قرار داده است.

حالا و در روزهای اخیر، اصولگرایان مخالف دولت بار دیگر انگشت اتهام را به سوی حسین فریدون گرفته‌اند. ۴۶ نماینده مجلس در نامه خود خطاب به حسن روحانی نوشته‌اند که آقای فریدون «از یکی از ابربدهکاران بانکی به نام (ر- د) با بیش از ۴۰ هزار میلیارد ریال بدهی بانکی، به تاریخ ۲۵/۳/۹۳ ملکی به قیمت ۱۴۰ میلیارد ریال واقع در تجریش (از طریق همسر) دریافت کرده است.»

موضوع نقش حسین فریدون انتصاب مدیران دریافت کننده حقوق‌های نجومی نیز مورد اشاره قرار گرفته است.

پیش از این ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل ایران، اعلام کرده بود او مخالف انتصاب علی صدقی به مدیر عاملی بانک رفاه بوده اما با اصرار یکی از نزدیکان رئیس جمهوری ایران، کوتاه آمده است. رسانه‌های اصولگرا نوشتند که اشاره ناصر سراج به حسین فریدون بوده است.

محمدعلی پورمختار، عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی نیز به خبرگزاری فارس گفته «به نفع آقای رئیس جمهور است که برادرش را به قوه قضاییه برای رسیدگی به اتهامات معرفی کند تا دستگاه قضا بدون هیچ تبعیضی به اتهامات وی رسیدگی کند.»

علیرضا زاکانی، نماینده سابق مجلس و رئیس شورای عالی بسیج هم خواستار آن شده که «ریاست جمهوری بستری را برای شفاف سازی اتهامات حسین فریدون ایجاد کند و شفاف سازی را شروع کند.»

از اتهامات جنسی تا دستور دادن به ظریف!

حسن روحانی اعلام کرده که دولت او آماده است درباره حساب‌هایش شفاف‌سازی کند. مسئولان ستاد انتخاباتی‌اش هم دریافت کمک از بابک زنجانی را تکذیب کرده‌اند اما گویا اتهامات حسین فریدون به همین موارد خلاصه نمی‌شود.

تیر ماه امسال وبسایت زیتون، از رسانه‌های حامی جنبش سبز در خارج از ایران گزارش داد که آفرین چیت‌ساز، روزنامه‌نگار بازداشتی درباره «رابطه خاص» با حسین فریدون بازجویی شده است.

زیر فشار گذاشتن روزنامه‌نگاران و اعمال فشار برای اعتراف به داشتن رابطه جنسی با سیاستمداران و دیگر روزنامه‌نگاران، یکی از روش‌های رایج نهادهای امنیتی در ایران است که تاکنون در مورد چندین روزنامه‌نگار بازداشت شده اعمال شده است.

همان زمان محمدجواد کریمی قدوسی، نماینده اصولگرای مجلس ادعا کرده بود که حسین فریدون در نهاد ریاست جمهوری با تقلید صدای حسن روحانی، خود را به جای رئیس جمهوری معرفی کرده و دستور می‌دهد.

کریمی قدوسی به تازگی ادعای عجیب دیگری را مطرح کرده و به نقل از وزیر امور خارجه ایران گفته است او می‌خواسته «خط قرمزهای رهبری» را رعایت کند اما حسین فریدون که به دستور روحانی در مذاکرات هسته‌ای حضور داشت، با آرنج به پهلوی محمدجواد ظریف می‌زده و می‌گفته «زود رد شو.»

احتمالا با نزدیک شدن به موعد انتخابات ریاست جمهوری در ایران، نام حسین فریدون بیش از پیش در رسانه‌ها شنیده شود، هرچند که مدت‌هاست حضوری کمرنگ در مراسم رسمی دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG