لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۳

لاریجانی به روحانی: بارها خواستار برخود با یک روزنامه شده‌اید اما شعار آزادی مطبوعات می‌دهید


حسن روحانی و صادق لاریجانی در یکی از جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام
حسن روحانی و صادق لاریجانی در یکی از جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام

جدال لفظی میان رئیس جمهوری و رئیس قوه قضائیه ایران بالا گرفته و صادق لاریجانی حسن روحانی را متهم کرده که خود خواستار برخورد با برخی مطبوعات است اما «ندای آزادی مطبوعات» سر می‌دهد. این تنش در پی سخنرانی حسن روحانی در نمایشگاه مطبوعات ایجاد شده است.

آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران روز دوشنبه ۱۷ آبان بدون نام بردن از حسن روحانی گفت: «برخی می‌گویند قلم‌ها را به بهانه‌های واهی نشکنیم یا دهان‌ها را به بهانه‌ای غیر اساسی نبندیم؛ واضح است خطاب آنان به دستگاه قضایی است. این نوعی افترا به قوه قضاییه است و بلکه توهین و عجیب است کسانی که چنین افتراها و اهانت هایی را به قوه قضاییه روا می دارند، مدام هم دم از اخلاق و اسلام می‌زنند.»

اشاره آقای لاریجانی به سخنان حسن روحانی است که در مراسم افتتاح نمایشگاه مطبوعات از برخورد با رسانه‌ها انتقاد کرده و گفته بود که اصحاب رسانه باید امنیت داشته باشند.

رئیس قوه قضائیه همچنین مدعی شد که حسن روحانی خود خواستار برخورد با مطبوعات است: « برادر بزرگوار شما خودتان شفاها یا کتبا با واسطه یا بی‌واسطه بارها گفته‌اید که چرا با فلان روزنامه یا فلان سایت برخورد نمی‌کنید یا نزد مقام معظم رهبری گلایه می‌کنید که چرا دستگاه قضایی با فلان روزنامه برخورد نکرده است. اما وقتی در بین اهالی مطبوعات و رسانه حضور می یابید ندای آزادی مطبوعات سر می‌دهید.»

اختلاف روسای قوه قضائیه و رئیس جمهوری ایران در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد نیز سابقه داشته و حسن روحانی و صادق لاریجانی نیز چندین بار بدون نام بردن از یکدیگر علیه هم موضع گرفته‌اند.

دولت روحانی برخلاف وعده‌های داده شده نتوانسته انجمن صنفی روزنامه‌نگاران را بازگشایی کند و با وجود این که نشریات طرفدار دولت چندین بار گرفتار حکم توقیف شده‌اند اما نشریات مخالف دولت هربار پس از توقیف، با اجازه دستگاه قضایی دوباره منتشر می‌شوند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG