لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۴

خامنه‌ای در کنار سلمان، اسد و اردوغان؛ در «فهرست سیاه درندگان آزادی اطلاع رسانی»


آیت الله علی خامنه ای در یک دیدار با قاریان قرآن.
آیت الله علی خامنه ای در یک دیدار با قاریان قرآن.

گزارشگران بدون مرز، نهاد مدافع آزادی مطبوعات در تازه ترین بیانیه خود، فهرستی از ۳۵ رهبر جهان را منتشر کرده که در میان آنها نام رهبر جمهوری اسلامی ایران، پادشاه عربستان و روسای جمهوری سوریه و ترکیه به عنوان «درندگان آزادی اطلاع رسانی» ذکر شده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز که مقر آن در پاریس است، در بیانیه روز چهارشنبه ۱۲ آبان خود تاکید کرد، این فهرست سیاه نمایاندن چهره‌ی ٣٥ رئیس دولت، رهبر مذهبی،سیاست مرد،میلیشیا و گروه‌های تبهکاری هستند که رسانه‌ها را سانسور و روزنامه‌نگاران را زندانی، شکنجه و می‌کشند.

این بیانیه می افزاید: ستم‌کاری برخی از این درندگان آزادی اطلاع رسانی سال‌ها و یا دهه‌هاست ادامه دارد.برخی دیگر تازه‌کارهای بازداشت‌های جمعی و زندانی‌کردن خودسرانه هستند.

در بخش مربوط به ایران گزارشگران بدون مرز، به آیت الله علی خامنه ای اشاره شده و یادآوری شد که در بیش از دو دهه رهبری او در ایران، از سال ١٣٦٨ بیش از ۵۰۰ روزنامه‌نگار و شهروند وب‌نگار محاکمه و محکوم شده‌اند. بیش از ٥٠٠ تن از آن‌ها مجبور به ترک کشور شده‌اند. از آغاز سال میلادی ٢٠١٦، (دی ماه ١٣٩٥) دست‌کم ٤٠ روزنامه‌نگار احضار، ١٥ تن از آن‌ها به زندان محکوم شده‌اند. هم‌اکنون در این کشور بیست چهار روزنامه‌نگار و شهروند وب‌نگار در زندان بسر می‌برند.

جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات گزارش‌گران بدون مرز در سال ۲۰۱۶ از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ١٦٩ قرار دارد. این کشور از آغاز انتشار این رده‌بندی همواره در رتبه‌های پایینی جدول بوده است.

در بیانیه گزارشگران بدون مرز به رجب اردوغان اشاره شد و آمد: پس از کودتای نافرجام ماه ژوئیه امسال با اعلام وضعیت فوق‌العاده فضای سرکوبی را از دو سال پیش آغاز کرده بود با بازداشت‌های جمعی خبرنگاران و تعطیل کردن رسانه‌ها تشدید کرد.

گزارشگران بدون مرز می گوید این بیانیه به مناسبت روز ۲ نوامبر (۱۲ آبان)، روز جهانی مبارزه برای پایان دادن به معافیت از مجازات عاملان جنایت علیه روزنامه‌نگاران، منتشر شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG