لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۰

روحانی: امنیت تنها با تفنگ و موشک تامین نمی شود، بگذاریم مطبوعات جوانه دهند


حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، شنیده شدن صدای شهروندان یک کشور را عاملی مهمتر از نیروی نظامی یا سیاست خارجی در حفظ امنیت دانست.

آقای روحانی روز شنبه ۱۵ آبان در مراسم گشایش نمایشگاه مطبوعات گفت که اصحاب رسانه در صورتی که امنیت داشته باشند می‌توانند با رساندن صدای مردم به حاکمیت می‌توانند امنیت آفرین باشند.

او اضافه کرد: «از قلم شکسته و دهان بسته کاری ساخته است؟ نشکنیم قلم‌ها را به بهانه‌های واهی، نبندیم دهان‌ها را با بهانه‌های غیراساسی، بگذاریم در این جامعه آزادی باشد و بگذاریم آزادی مسئولانه باشد، امنیت امروز برای ما اصل است اما فکر نکنید تنها با تفنگ امنیت ساخته یا حفظ می‌شود که تفنگ هم به جای خود لازم است. اما قلم چه؟ اما بیان؟ و اما فرهنگ؟»

رئیس جمهوری ایران با بیان اینکه عده‌ای نمی‌گذارند رسانه‌ها جوانه دهند و کار خودشان را بکنند گفت: «برخی فکر می‌کنند امنیت ما تنها با موشک، تانک و هواپیما و قدرت دیپلماسی حفظ می‌شود. این‌ها ضروری و لازم است، اما ناامنی منطقه تنها با سلاح و دیپلماسی حل نمی‌شود، گوش مردم و اقوام و مذاهب باید با ندای توسعه آشنا شود تا به ندای تروریسم پاسخ ندهد و این امر به دست رسانه‌ها اتفاق می‌افتد.»

او با بیان اینکه وقتی بخشی از مردم ندای تروریسم را بپسندد قدرت نظامی و سیاست خارجی نمی‌تواند معضل امنیت را حل کند، گفت که شهر موصل در عراق با نیروها و امکانات نظامی و جمعیت یک و نیم میلیون نفری خود به این دلیل دو سال پیش در برابر داعش سقوط کرد که ارتباط و دلبستگی مردم آن با بغداد کاهش یافته بود.

عده‌ای از لغو تحریم‌ها ناراضی هستند

رئیس جمهوری ایران در ادامه با انتقاد سیاست‌های سالهای گذشته که موجب تحریم‌های شدید بین‌المللی علیه ایران شد گفت: «دیروز همه متفق شدند که تحریم را اعمال کنند اما توجه کنید چرا جوری رفتار کردیم که آمریکا و اروپا رای به تحریم ما داد؟ آن‌هایی که امروز به جای نقادی، هتاکی می‌کنند، چرا آن روز صدای‌شان بلند نشد؟ چرا راهی را انتخاب کردیم که همه عالم را علیه خود متحد کردیم؟ »

او با بیان اینکه برخی از افراد از برداشته شدن تحریم ها ناراحت هستند، گفت: «اگر به عنوان مثال صد تا تحریم برداشته شده و چند تا مانده، آن صد تا را نگاه نمی‌کنند و آن چند تا را می‌بینند.» و ادامه داد: «آدم حیرت می‌کند که چرا درک نمی‌شود.»

تدوین نظام رسانه ای

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنان خود از اقدامات علی جنتی، وزیر پیشین ارشاد که به چند پیش کناره گیری کرد، پرداخت و کاهش مدت زمان صدور مجوز نشریات را یکی از اقدامات او دانست. او با انتقاد از عملکرد برخی از رسانه‌های وابسته به حکومت گفت: «وقتی نشریه‌ای دارم که پولش از جایی می‌آید دل نگرانی ندارم که بخرند یا نخرند، دو سه هزار تا چاپ می‌کنند برای نهادها می‌فرستند اگر هم برگشت مهم نیست، اطلاعات دسته اول هم دارم.»

رئیس جمهوری ایران سپس رانت اطلاعاتی را بلای کشور دانست و گفت: «هنوز پرونده دست بازپرس است قاضی و دادستان هم خبر ندارند، این آقا خبر دارد، دستگاه امنیتی ما هنوز آن وزیر و رئیسش خبر ندارند، این یکی خبر دارد،‌ نمی دانم اجنه هستند،‌ چگونه خبر دارند و چگونه ارتباط دارند ، ‌ما که درست نفهمیدیم.»

رئیس جمهوری ایران در ادامه یکی از برنامه های دولت در ارتباط با رسانه‌ها را تدوین «نظام رسانه‌ای» دانست و گفت این نظام که مانند نظام پزشکی است در حال آماده شدن است تا به مجلس برود. به گفته او بسیاری از تخلفات را بوسیله این نظام می‌توان رسیدگی کرد.

او همچنین قانون مطبوعات را نیازمند تغییراتی دانست و گفت که در دولت این تغییرات نیز در صورت تکمیل در دولت به مجلس فرستاده می‌شود.

رئیس جمهوری ایران در حالی از وضعیت برخورد با مطبوعات انتقاد کرده است که سه سال پیش در تبلیغات انتخاباتی، بهبود وضعیت مطبوعات را از برنامه های خود اعلام کرده بود.

آقای روحانی که در گشایش نمایشگاه مطبوعات به تشریح اقدامات دولت در لغو تحریم ها و انتقادها از این اقدامات پرداخته است، در ماه های آینده برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری دوره آینده آماده می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG