لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۹

انتقاد گزارشگران بدون مرز از تداوم سرکوب روزنامه نگاران در ایران


سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه‌ای، با انتقاد از عملکرد حسن روحانی، تداوم «سرکوب و سانسور رسانه‌ها» در ایران را محکوم کرد.

در این بیانیه که همزمان با سفر رئیس جمهوری ایران به نیویورک برای شرکت در نشست سالانه سازمان ملل منتشر شده، از فشار بر رسانه‌ها و بازداشت روزنامه نگاران انتقاد شده است.

این بیانیه به بازداشت یاشار سلطانی، مدیر سایت معماری نیوز و صدرا محقق، دبیر اجتماعی روزنامه شرق و تعداد دیگری از روزنامه نگاران طی روزهای اخیر اشاره کرده است و از این اقدامات به همراه فیلتر کردن برخی از سایت‌های خبری، به عنوان تداوم سرکوب و فشار بر مطبوعات یاد کرده است.

به نوشته برخی از رسانه ها، صدرا محقق، دبیر اجتماعی روزنامه شرق به اتهام «همکاری با رسانه‌های ضد انقلاب» بازداشت شده است.

در بخش دیگری از بیانیه سازمان گزارشگران بدون مرز، به وضعیت چهار روزنامه نگار زندانی، عیسی سحرخیز، آفرین چیت ساز، احسان مازندرانی و سامان صفرزایی اشاره شده و از صدور حکم ۲۱ ماه زندان علیه او انتقاد شده است.

رضا معینی، مسئول بخش ایران گزارشگران بدون مرز، با انتقاد از وضعیت نامساعد اطلاع رسانی در ایران، حسن روحانی را متهم کرده است که به وعده‌های انتخاباتی خود برای تغییر فضای مطبوعات و بهبود وضعیت آزادی بیان عمل نکرده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز در آخرین رده بندی خود ایران را در میان ۱۸۰ کشور در رتبه ۱۶۹ قرار داده و از این کشور به عنوان یکی از پنج زندان بزرگ روزنامه نگاران یاد کرده است.

XS
SM
MD
LG