لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۵

جنجال بر سر یک مطلب طنز؛ مدیران هفته نامه صدا انتشار آن را متوقف کردند


محمد قوچانی، سردبیر هفته نامه «صدا»، ضمن عذرخواهی بابت انتشار یک مطلب طنز در این نشریه، اعلام کرد که انتشار نشریه به همین دلیل فعلا متوقف شده است.

آقای قوچانی روز یکشنبه ۲۵ مهر با اشاره به مطلب طنز نوشته شده در آخرین شماره این نشریه، گفت که این مطلب توسط یک نویسنده خارج از تحریریه روزنامه نوشته شده و فرستاده شده بود و بیانگر دیدگاه نشریه «صدا» نیست.

در این شماره از هفته نامه صدا، مطلب طنزی به قلم آیدین سیار سريع با عنوان «آسوده بخوابید، رابین هود نمی آید»، با استفاده از شخصیت‌های کارتونی و داستان‌های کودکان منتشر شده بود.

در این مطلب، از رابین هود به عنوان کسی یاد شده که برای وارد شدن به صحنه تلاش می‌کند اما گالیور به او می گوید که صلاح نیست بیاید به خصوص اینکه ۱۲ میلیارد تخلف داشته است.

در پی انتشار این مطلب برخی از رسانه های اصولگرا با اشاره به ارجاع‌های مطلب و اینکه احمدی نژاد در این مطلب به رابین هود تشبیه شده است، نوشتند که این مطلب توهین آشکار به مسئولان رده بالای نظام بوده است.

اشاره منتقدان، به موضوع صلاح ندانستن ورود احمدی نژاد به انتخابات ریاست جمهوری این دوره از سوی رهبر جمهوری اسلامی است و اینکه این مطلب طنز با استفاده از آن موضوع به مسئولان توهین کرده است.

محمد قوچانی، سردبیر «صدا» درباره این موضوع به خبرگزاری ایرنا گفت: «اگر شایبه‌ای از توهین و عدم نزاکت در این مطلب وجود دارد ما از آن برائت می‌جوییم از مردم عذرخواهی می‌کنیم.»

آقای قوچانی درباره موضع نشریه صدا نسبت به توصیه رهبر جمهوری اسلامی به آقای احمدی نژاد گفت: «دیدگاه نشریه همان است که در تیتر یک این شماره و با تاکید بر مواضع و تدبیر نظام و رهبری منتشر شده است که طبق عرف روزنامه نگاری موضع رسمی نشریه است.»

او توضیح داد که در آن مطلب توضیح داده شده که نظر رهبر جمهوری اسلامی درباره دوقطبی نشدن فضای سیاسی کشور را باید یک توافق ملی دانست.

محمد قوچانی با بیان اینکه هفته نامه صدا با نویسنده این مطلب قطع همکاری کرده است، گفت: «انتشار این نشریه را برای نشان دادن حسن نیت تا اطلاع ثانوی از انتشار نشریه صدا خودداری می‌کنیم، تا زمانی که ساز و کاری برای جلوگیری از تکرار این اتفاقات طراحی کنیم.»

این در حالیست که یک هفته پیش اعلام شد نشریه صدا، از نشریات زیر مجموعه گروه مطبوعاتی هم میهن، در اتهامات «توهین به رئیس جمهوری» و «نشر اکاذیب به منظور تشویش اذهان عمومی» از سوی هیات منصفه دادگاه مطبوعات مجرم شناخته شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG