لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۷

مادر یک فعال مدنی زندانی: اگر آسیب ناشی از شکنجه فرزندم درمان نشود شاید به کما برود


سعید اقبالی، فعال مدنی زندانی - آرشیو
سعید اقبالی، فعال مدنی زندانی - آرشیو

مادر سعید اقبالی، فعال مدنی زندانی در ایران، می‌گوید پرده گوش راست فرزندش بر اثر ضربه‌های مأموران امنیتی حین بازداشت دچار پارگی شده و به دلیل عدم درمان طی ۷۰ روز حبس انفرادی، اکنون عفونت به سمت مخچه حرکت کرده و به مرحله‌ای رسیده است که به گفته پزشکان اگر فورا درمان نشود، ممکن است سعید به کما برود.

سارا مرآتی، مادر سعید اقبالی روز پنجشنبه ۱۵ مهر در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا، گفت پسرش «آخرین بار ۳۱ شهریور از زندان رجایی‌شهر به پزشکی قانونی اعزام شده» و پزشک تأیید کرده که «وضعیت او اورژانسی است.»

خانم مرآتی افزود: این آسیب در تاریخ ۱۲ بهمن ۹۶ حین بازداشت سعید اقبالی توسط نیروهای امنیتی بر اثر «کتک و ضربه‌های شدید» و وارد کردن «چند ضربه محکم با دستبند به پشت سر» به وجود آمد و باعث شد «گوش میانی او آسیب خیلی شدیدی ببیند» و «۷۰ روز انفرادی و شکنجه و بازجویی دور از درمان این آسیب را به مراتب تشدید کرد.»

به گفته سارا مرآتی، فرزندش با دستگیری دو دوست نزدیکش که با وی ارتباط عاطفی داشته، «تحت فشار» برای «اعتراف اجباری» بوده است.

خانم مرآتی با تأکید بر این که دادگاه سعید اقبالی «زیر نظر قاضی مقیسه در ۳۰ ثانیه» برگزار شد، گفت: بدون فرصت دفاع به او حکم شش سال حبس دادند که پنج سال آن قابل اجرا است.

خانم مرآتی با بیان این که پس از آزادی موقت سعید اقبالی درمان او را آغاز کردند، تاکید کرد که سعید در یازدهم خرداد ۹۹ برای اجرای حکم به زندان اوین فراخوانده شد و به همین سبب دوره درمانش متوقف و موجب شد که «عفونت گوش میانی پیشرفت کند.»

به گفته او، در پی وخامت حال این فعال مدنی زندانی، وی را دو بار از زندان «با دستبند و پابند» به بیمارستان طالقانی تهران اعزام کردند، اما «هیچ گونه اقدام درمانی انجام نشد» و او «فقط ویزیت شد.»

مادر آقای اقبالی اضافه کرد، پارگی ۷۰ درصدی پرده گوش راست موجب شده شنوایی سعید اقبالی «تقریبا از دست» برود.

خانم مرآتی گفت این زندانی سیاسی، روز دوم فروردین سال جاری در پی اعتصاب غذا در اعتراض به «وضعیت زندانیان سیاسی» به زندان رجایی‌شهر «تبعید» شد و با گذشت هشت ماه از دستور پزشک، تنها «یک بار» به بیمارستان امیراعلم تهران فرستاده شده و در آن جا نیز «فقط ویزیت شده است.»

به گفته خانم مرآتی هزینه درمان سعید به عهده خانواده است و در زندان «تنها دارویی که در اختیار سعید قرار می‌گیرد مسکن‌های قوی است» که به دلیل «آسیب‌های بیشتر» و ایجاد «وابستگی دارویی» دیگر از آنها استفاده نمی‌کند.

مادر سعید اقبالی با بیان این که وکیل او درخواست اعاده دادرسی و مرخصی درمانی داده، گفت که تاکنون جوابی نگرفته‌اند و با مراجعه شخص خانم مرآتی به زندان اوین، به او گفته شده «پسر شما هیچ وقت از کارهایی که کرده پشیمان نیست و روی موضع خود همچنان پافشاری می‌کند» و به این دلیل از اعزام او به مرخصی درمانی ممانعت می‌شود.

جزئیات آسیب ناشی از شکنجه سعید اقبالی، فعال مدنی زندانی در گفت‌وگو با مادرش را بشنوید:

در پی انتشار تصاویر هک‌شده دوربین‌های مداربسته زندان اوین توسط گروه سایبری «عدالت علی»، گروهی از زندانیان سیاسی در زندان اوین نیز اعلام کردند برخی از شکنجه‌های زندانیان در هیچ دوربینی ثبت نمی‌شود.

عفو بین‌الملل آن بدرفتاری‌ها را «نوک کوه یخ اپیدمی شکنجه در ایران» نامیده است.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG