لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۸

ادامه واکنش‌ها به شرایط وخیم زندان‌های ایران پس از انتشار تصاویر هک شده دوربین‌های مداربسته زندان اوین


 Evin prison hack video | هک دوربین‌های زندان اوین
Evin prison hack video | هک دوربین‌های زندان اوین

در پی انتشار تصاویر هک شده دوربین‌های مداربسته زندان اوین توسط گروه هکری «عدالت علی»، طی روزهای گذشته و واکنش‌های گسترده به انتشار این تصاویر،‌ سازمان عفو بین‌الملل از شرایط نامساعد زنان در زندان سمنان گفت و گروهی از زندانیان سیاسی در زندان اوین نیز اعلام کردند برخی از شکنجه‌های در هیچ دوربینی ثبت نمی‌شود.

سازمان عفو بین الملل با خطاب قرار دادن محمدمهدی حاج محمدی، رئیس سازمان زندان‌های ایران، در توئیتر خود نوشت، زنان در زندان سمنان از شرایط غیرانسانی از جمله توالت‌های آلوده بدون سیفون، شیوع شپش و بیماری‌های عفونی، قارچی و عدم دسترسی کافی به حمام، وسایل شست‌و‌شو و خدمات درمانی رنج می‌کشند.

این نهاد حقوق بشری از مقامات جمهوری اسلامی خواست اجازه دهند ناظران بین‌المللی از جمله گزارشگر ویژه سازمان ملل، زندان‌ سمنان را مطابق با استانداردهای بین‌المللی مورد بررسی قرار دهند.

عفو بین‌الملل همچنین با انتشار فراخوانی از مردم و فعالان حقوق بشر سراسر دنیا خواست، با نوشتن نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه به زبان و قلم خود و با الهام گرفتن از این فراخوان خواستار آزادی مریم اکبری منفرد، زندانی سیاسی محبوس در زندان سمنان، که از ۱۲ سال پیش در زندان به‌سر می‌برد، شوند و از مقامات بخواهند اطمینان حاصل کنند این زندانی سیاسی تا زمان آزادی به صورت مستمر اجازه تمای با خانواده خود را داشته باشد.

مریم اکبری منفرد که به دلیل تماس با اعضای خانواده خود که عضو سازمان مجاهدین خلق هستند با اتهام محاربه روبرو شده است توسط دادگاه به ۱۵ سال زندان محکوم شده و از زمان بازداشت حق استفاده از مرخصی را نداشته است. سه خواهر و یک برادر مریم اکبری منفرد نیز در کشتار ۱۳۶۷ اعدام شده‌اند.

کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای مرکز نیز پس از انتشار تصاویر هک شده دوربین های زندان اوین، با انتشار اطلاعیه‌ای خواستار عذرخواهی سازمان زندان‌ها از زندانیان قربانی شکنجه شد و از مسئولان سازمان زندان‌ها خواست با بازبینی کلیه دوربین‌ها، «تمهیدات پیشگیرانه و برخورد قاطع با افراد خاطی» را مورد توجه قرار دهند.

در این اطلاعیه آمده است که انتشار فیلم برخی از دوربین‌های داخلی زندان اوین که «برخوردهای موهن و غیر انسانی» بعضی از عوامل زندان با متهمان را نشان داد، تاسف‌بار و نگران‌کننده است.

این نهاد همچنین خواستار تشکیل کمیته تحقیق مستقل جهت شناسایی زمینه‌ها و معرفی افرادی که به گفته کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای مرکز «مغایر موازین انسانی و قوانین مملکتی» با زندانیان و افراد بازداشت‌شده رفتار می‌کنند، شد.

به گزارش وبسایت خبری «کلمه» نیز، ۲۸ نفر از زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین طی روزهای گذشته در واکنش به انتشار تصاویر زندان اوین با انتشار بیانیه اعلام کرده‌اند که فیلم‌های منتشر شده از چنان صراحتی برخوردار است که حتی سازمان زندان‌ها نیز با تمام قدرت رسانه‌ای و تبلیغاتی خود، نتوانسته واقعی بودن آنها را کتمان کند و تنها به یک عذرخواهی اکتفا کرده است.

امضاکنندگان این بیانیه از جمله سیدافخم ابراهیمی، نادر افشاری، سجاد شکری، و امیرحسین میرخلیلی در بخشی از این بیانیه با اشاره به شکنجه‌های روانی و ذهنی زندانی در سلول انفرادی و اتاق بازجویی، برخوردهای تحقیرآمیز با زندانی و خانواده‌ زندانیان می‌گویند،‌ این شکنجه‌ها در هیچ دوربینی ثبت و ضبط نمی‌شود.

این زندانیان همچنین نیز از نهاد حقوق بشری خواستار رسیدگی جدی و فوری به وضعیت زندانیان در ایران شده‌اند.

گروه هکری عدالت علی اواخر مرداد ۱۴۰۰ دوربین‌های مداربسته امنیتی زندان اوین، یکی از امنیتی ترین زندان‌های سیاسی ایران، را هک کرد و در طی روزهای گذشته به انتشار تصاویری از آن چه در زندان می‌گذرد، پرداخته است.

XS
SM
MD
LG