لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۷

برای ۹ نفر از معترضان دیماه ۹۶ مجموعا مجازات ۵۰ سال زندان صادر شد


۹ فعال مدنی به نام‌های «بهنام موسیوند»، «سعید اقبالی»، «نادر افشاری»، «محمود معصومی»، «شقایق محکی»، «داریوش آبدار»، «شیما بابایی»، «مژگان لعلی» و «سعید صیفی جهان» از سوی دادگاه انقلاب تهران مجموعا به ۵۴ سال زندان محکوم شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، هر یک از این ۹ فعال مدنی بابت اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه حکومت» از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه به شش سال زندان محکوم شده‌اند.

در بخشی از دادنامه این فعالان مدنی آمده‌است که این افراد در اعتراضات خیابانی دی ماه حضور داشته‌ و اخبار «رسانه‌های معاند نظام» را در فضای مجازی منتشر کرده‌اند و از این طریق اقدام به فراخوان برای برگزاری «اجتماعات غیر قانونی» کرده‌اند.

در دیماه سال ۹۶ ابتدا اعتراض به گرانی در مشهد آغاز شد و بعد بیش از یکصد شهر ایران شاهد تظاهراتی علیه نظام و علی خامنه ای بود. در این تظاهرات که به شدت سرکوب شد، بیش از ۲۰ نفر نیز کشته شدند.

همان زمان مقامات آمریکا از سرکوب مردم معترض انتقاد کردند و اعلام داشتند با خواست مردم ایران همراهی می کنند.

لازم به ذکر است که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در صورت تائید این حکم؛ تنها حکم پنج سال زندان بابت اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» به عنوان مجازات اشد قابل اجرا خواهد بود.

جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشری سازمان ملل متحد در امور ایران، در دومین گزارش خود درباره شرایط حقوق بشری در ایران اعلام کرد که، مقامات ایران در سال گذشته فشارها علیه فعالان اتحادیه‌های کارگری، رانندگان کامیون، معلمان، و کارگران کارخانه ها را افزایش دادند، کسانی که به شرایط موجود معترض هستند و آنها را به زندان و شلاق محکوم کرده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز می گوید که رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی، و نمایندگان کارگران و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG