لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۸

عفو بین‌الملل بار دیگر خواستار آزادی آتنا دائمی شد


آتنا دائمی، فعال حقوق بشر زندانی در ایران
آتنا دائمی، فعال حقوق بشر زندانی در ایران

سازمان عفو بین‌الملل بار دیگر از مقامات ایران خواست آتنا دائمی، مدافع حقوق بشر محبوس در زندان لاکان رشت، را فورا آزاد کنند.

این نهاد حقوق بشری با اشاره به هفتمین سالگرد بازداشت این فعال مدنی زندانی در ایران، با انتشار متنی در توئیتر خطاب به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواستار آزادی فوری آتنا دائمی از زندان شد و نوشت، او ناعادلانه برای فعالیت‌هایی از جمله انتقاد از بدرفتاری با زندانیان در زندان لاکان رشت، با انتقام مواجه شده است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده خانم دائمی در روز ۲۹ مهرماه سال ۱۳۹۳ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و با پایان بازجویی‌ها خود به زندان اوین منتقل شد.

از سوی دیگر حسین دائمی، پدر این فعال مدنی زندانی، روز سه‌شنبه ۱۳ مهر در یک رشته‌ توئیت نسبت به وضعیت فرزند خود در زندان لاکان رشت ابراز نگرانی کرد و نوشت او با وجود پیگیری‌های صورت گرفته همچنان از حق تماس تلفنی محروم است.

حسین دائمی در ادامه با تاکید بر در خطر بودن جان آتنا دائمی، نوشت که فشارها بر آتنا پس از افشاگری او از وضعیت زندانیان محبوس در این زندان تشدید شده است.

آتنا دائمی پیشتر در یک فایل صوتی با اشاره به وضعیت زندانیان غیر سیاسی در زندان لاکان رشت گفته بود این زندانیان در زندان رشت همچون دیگر زندان‌ها «ویترین نمایشگاه دروغ‌های حاکم هستند، بی آن که از کمترین مزایا برخوردار باشند.»

پیشتر پدر آتنا دائمی به صدای آمریکا گفته بود با پایان یافتن حکم پنج سال زندان آتنا که از سال ۱۳۹۵ بدون یک روز مرخصی در زندان بوده، حکم دیگری شامل دو سال و یک ماه حبس به اتهام «توهین به رهبری» برای او به اجرا گذاشته شده است.

در حکم شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران آتنا دائمی به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «اخلال در نظم زندان» مجموعا به ۲ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

درخواست خانم دائمی مبنی بر اعاده دادرسی، اسفند ماه سال گذشته از سوی دیوان عالی کشور رد شد و او از اواخر اسفند ماه به زندان لاکان رشت تبعید شده است.

XS
SM
MD
LG